Tournaments 2000, pgn file games
Aalborg DEN ch-DEN (annulled game) 1
Aalborg DEN ch-DEN 36
Abudhabi UAE Open 191
Agios Kyrikos GRE Aegean Open 112
Agios Nikolaos GRE ch-GRE 55
Albacete ESP It Gp A 45
Albacete ESP Match 4
Albert FRA Match 6
Alushta UKR AB Puchko Mem 91
Alushta UKR It 91
Alushta UKR UKR-Team 3
Amsterdam NED Lost Boys Open 232
Amsterdam NED NED-chT 100
Andorra AND XVIII Open 181
Ano Liosia GRE Open 107
Antwerp BEL Belgian Interteams 1999-2000 240
Antwerp BEL Scheveningen 1
Antwerp It 1
Arco ITA 22nd Open 288
Ashgabat TKM ch-TKM women 104
Ashgabat TKM ch-TKM 91
Asker NOR ch-NOR Playoff 2
Asker NOR ch-NOR 90
Athens GRE 29th ch-GRE Team 502
Aubervilliers FRA Rapidplay 31
Auckland NZL 107th ch-NZL 70
Auckland NZL zt3.2b Oceana 63
Aveiro POR TCh-POR 180
Aviles ESP ECh-u20 Girls 285
Aviles ESP ECh-u20 544
Avoine FRA 15th Open 113
Aymavilles ITA Mitropa Cup 35
Bad Wiessee GER 4th OIBM 163
Bad Wildbad GER Open 106
Balatonlelle HUN t-EuCh U18 Girls 84
Balatonlelle HUN t-EuCh U18 140
Bali INA Japfa Classic 45
Bali INA Japfa Open 67
Ballarat AUS Begonia Open 11
Banja Dvorovi YUG Cat IV Women 45
Barcelona ESP ch-ESP 300
Barcelona ESP TCh-ESP 712
Barreiro POR LVI ch-POR 201
Basel SUI Hilton Open 112
Bastia FRA Corsica Masters 16
Bastia FRA Open de Corse 28
Batumi GEO ch-Europe Women 102
Beijing CHN 6th Tan Chin Nam Cup 45
Beirut LEB 16th Asian Cities 40
Beirut LEB 4th ch-Arab 90
Beirut LIB 12th Asian Cities 372
Beirut LIB 16th Asian Cities 196
Belgrade YUG 2nd Novak Nikolic mem 66
Belgrade YUG 33rd 8th March Women's It 138
Belgrade YUG Veselin Boskovic Mem 45
Bergen NOR It 50
Bergen NOR Open 225
Berlin GER Laskers 44
Bermuda BER Match 8
Bern SUI Ambassador Open 47
Biel SUI GM 30
Biel SUI MTO Open 3rd-4th Playoff 1
Biel SUI MTO Open Final 1
Biel SUI MTO Open Semi-Final 2
Biel SUI MTO Open 576
Birmingham ENG 4NCL 526
Bizovac CRO Metalis Open 63
Bjeljina YUG Renome 2000 66
Bled SLO 21st Open A 276
Bled SLO chT-SLO 190
Boblinger GER 17th Open 138
Bolzano ITA Open 182
Bordeaux FRA Grand Prix Rapidplay 8
Bosnjaci CRO 6th Open 44
Brasilia BRA BCX Open 31
Brasilia BRA ch-BRA 99
Brasilia BRA IV Taca Brasilia CC 120
Bratislava SVK ch-SVK U-20 Girls 28
Bratislava SVK ch-SVK U-20 28
Breda NED Dutch Team Championships 40
Brussels BEL Abihome Open 96
Brzeg Dolny POL ch-POL women 66
Bucharest ROM Autumn Cup GM 91
Bucharest ROM Autumn Cup IM 105
Bucharest ROM Ciocaltea Mem 91
Budapest HUN 16th Spring Festival 134
Budapest HUN Balatontourist Open 178
Budapest HUN ch-HUN KO 172
Budapest HUN ch-HUN Women 45
Budapest HUN FSELOA August 91
Budapest HUN FSELOB August 30
Budapest HUN FSFM May 91
Budapest HUN FSGM April 66
Budapest HUN FSGM August 78
Budapest HUN FSGM December 114
Budapest HUN FSGM February 91
Budapest HUN FSGM January 14
Budapest HUN FSGM June 79
Budapest HUN FSGM October 66
Budapest HUN FSIM May 91
Budapest HUN FSIM November 92
Budapest HUN FSIMA April 91
Budapest HUN FSIMA August 66
Budapest HUN FSIMA December 126
Budapest HUN FSIMA February 91
Budapest HUN FSIMA January 14
Budapest HUN FSIMA July 105
Budapest HUN FSIMA June 66
Budapest HUN FSIMA March 45
Budapest HUN FSIMA October 66
Budapest HUN FSIMA September 66
Budapest HUN FSIMB April 66
Budapest HUN FSIMB August 91
Budapest HUN FSIMB December 145
Budapest HUN FSIMB February 67
Budapest HUN FSIMB January 12
Budapest HUN FSIMB July 105
Budapest HUN FSIMB June 66
Budapest HUN FSIMB March 55
Budapest HUN FSIMB October 55
Budapest HUN FSIMB September 66
Budapest HUN FSIMC March 45
Budapest HUN Match 6
Budapest HUN zt 1.4 135
Buenos Aires ARG ch-ARG 96
Buenos Aires ARG Clasificatorio Abierto 84
Buenos Aires ARG Najdorf Final KO 142
Buenos Aires ARG Olympiad 1
Buenos Aires ARG Super Final 46
Buenos Aires ARG zt 2.5 Playoff 6
Buenos Aires ARG zt 2.5 98
Bunratty IRL Open 49
Bydgoszcz POL Bank Pocztowy Open 197
Cadaques ESP Computer Chess Match Tournament 420
Cairo EGY Golden Cleopatra Open 117
Cairo EGY zt 4.2 45
Calcutta IND Goodricke Open 592
Cali COL Abel Cardona Open 256
Cali COL III Open 124
Canbarra AUS Doeberl Cup 72
Cannes FRA Masters KO 70
Cannes FRA Match 10
Cannes FRA Open 556
Cap d'Agde FRA Gp A 64
Cap d'Agde FRA Gp B 64
Cap d'Agde FRA KO 27
Cappelle La Grande FRA 16th open 249
Castleconnell IRL ch-IRL 53
Castrop-Rauxel GER Bundesliga 1999-2000 8
Catonsville USA ch-USA Junior 45
Cesenatico ITA Open 179
Chania GRE Open 151
Charleville FRA Mitropa Team Cup 180
Collado Villalba ESP Open 74
Connecticut USA Foxwoods Open 83
Copenhagen DEN Politiken Cup 907
Crans Montana SUI Open 3rd-4th playoff 1
Crans Montana SUI Open Final 1
Crans Montana SUI Open Semifinal 2
Crans Montana SUI Open 47
Cutro ITA VI Leonardo Di Bona 66
Dallas USA It 1
Darmstadt GER Simul 11
Delmenhorst GER Bundesliga 1999-2000 72
Deurne BEL Antwerp Chess Event 77
Deurne BEL Kasparov simul ACE 13
Dieren NED Open 305
Dordrecht NED Blitz Chess Marathon 30
Dortmund GER GM 45
Dortmund GER SuperGM 45
Dos Hermanas ESP Open 244
Dresden GER Bundesliga 1999-2000 64
Dubai UAE Arab Boys U10 45
Dubai UAE Arab Boys U12 45
Dubai UAE Open 313
Dublin IRL Classic 5
Dublin IRL Glorney and Faber Cup 159
Edmondton CAN Canadian Open 111
Eindhoven NED Computer Match 25m + 10s 4
Elista RUS ch-RUS Women 144
Elista RUS IV Russian Cup Final 66
Esbjerg DEN North Sea Cup 45
Essen GER Borowski 53
Essen GER Julian Borowski A 45
Essen GER Julian Borowski B 45
Essen GER Jussopow-Essen Clock Simul 10
Etang Sale FRA 3rd Open 280
Folkestone ENG ol 3
Forchheim GER German Individual Cup 7
Forchheim GER German Team Cup 16
Frankfurt GER FSC Computer Match 10
Frankfurt GER Fujitsu-Siemens Giants 30
Frankfurt GER Masters 56
Frankfurt GER Ordix Open 61
Frankfurt GER Shuffle Chess 2
Frankfurt GER Simul 22
Fribourg SUI Golden Tulip Final 1
Fribourg SUI Golden Tulip Semi-Final 2
Fribourg SUI Golden Tulip 3
Fuerth GER III Pyramiden-Franken Cup 56
Gausdal NOR Eikrem mem 163
Gausdal NOR Troll Masters 216
Gelsenkirchen GER Bundesliga 2000-1 32
Genova ITA 4th Open 125
Glasgow SCO ch-SCO 62
Godesberg GER Bundesliga 1999-2000 32
Gold Coast AUS Open 3
Golden Sands BUL 6th WUCC Women 63
Golden Sands BUL 6th WUCC 180
Groningen NED Staunton 1
Guanzhou CHN Female vs Male Match 4
Guatemala City GUA zt 2.32 116
Guntur, AP IND Chalapathi GM 92
Gyula HUN Perenyi Mem 91
Haarlem NED AKN Open 318
Haifa ISR Wydra mem rapidplay 56
Halkida GRE 4th Open 87
Halkidiki GRE EuYCh B10 59
Halkidiki GRE EuYCh B12 60
Halkidiki GRE EuYCh B14 60
Halkidiki GRE EuYCh B16 60
Halkidiki GRE EuYCh B18 59
Halkidiki GRE EuYCh G10 59
Halkidiki GRE EuYCh G12 59
Halkidiki GRE EuYCh G14 59
Halkidiki GRE EuYCh G16 59
Halkidiki GRE EuYCh G18 59
Halkidiki GRE White Tower Open 52
Halle GER V ECC Women 140
Hamburg GER Bundesliga 1999-2000 8
Hamburg GER Bundesliga 2000-1 32
Hamburg GER IHEM 144
Hammershoj, Jutland DEN WIM 44
Harkany HUN It 45
Harkany HUN Tenkes Kupa 187
Hastings ENG Challengers 100
Hastings ENG Premier 65
Hastings ENG Weekend Open 7
Hastings Premier 1
Havana Capablanca mem 1
Helsinki FIN 2nd ShakkiNet GM 45
Helsinki FIN 2nd ShakkiNet IM 45
Helsinki FIN Olympiad 2
Hengelo NED NED-chT 100
Herceg Novi YUG 53rd ch-YUG (women) 91
Herzeliya ISR It 45
Hoogeveen NED Essent Open 162
Hoogeveen NED Essent 12
Hyderabad IND WIPRO GM 66
Internet CHN Xie Jun vs The World Match 2
Internet ICC Dos Hermanas Qualifier 66
Internet ICC Nordic Net Club Cup 60
Internet ICC Oz.com qualifier blitz playoff 3
Internet ICC Oz.com qualifier blitz 1090
Internet Kasparov Cadet GP 14
Internet KC HUNGExpo Blitz 2
Internet USCF Simul 13
Issy Les Moulineaux FRA Open Victor Syre Mem 107
Istanbul TUR 34th Olympiad Women 1814
Istanbul TUR 34th Olympiad 5872
Jyvaskyla FIN 10th Open 270
KasparovChess INT KC Human-Machine 19
Kastav CRO It 35
Kavala GRE Open 78
Kelamabakkam IND Penta Media GM 78
Kharkov UKR Caissa Open 243
Kharkov UKR Cup Rectora 66
Kharkov UKR Kaissa CC 78
Kiel GER Open 138
Kiev UKR Cat XI Spring 66
Kilkenny IRL Norkom European Masters 102
Kopavogur ISL ch-ISL KO 62
Kopavogur ISL Chess@iceland Blitz Final 2
Kopavogur ISL Chess@iceland rapidplay 3rd-4th playoff 2
Kopavogur ISL Chess@iceland rapidplay Final 2
Kopavogur ISL Chess@iceland rapidplay Group A 17
Kopavogur ISL Chess@iceland rapidplay Group B 18
Kopavogur ISL Chess@iceland rapidplay Semifinal 4
Korinthos GRE 4th Open 249
Kragujevac YUG ch-Serbia 315
Kragujevac YUG ch-YUG (women) qualifier 143
Kragujevac YUG TCh-YUG Women 264
Las Vegas USA National Open 1
Lasi ROM ch-ROM (women) 91
Lasi ROM ch-ROM 120
Lausanne SUI Master Open 131
Lausanne SUI Olympic Capital Young Masters 24
Leeds ENG British Rapidplay 9
Leeuwarden NED NED-chT 100
Lenk SUI 12th Open 3rd-4th playoff 1
Lenk SUI 12th Open Final 1
Lenk SUI 12th Open Semifinal 2
Lenk SUI 12th Open 79
Leon ESP Advanced Chess rapid playoff 2
Leon ESP Advanced Chess 6
Leon ESP Blindfold Challenge 1
Leopoldsburg BEL 11th ch-NATO 217
Lichfield ENG Staffordshire GM 64
Lichfield ENG Staffordshire IM 45
Lichfield ENG Staffordshire Open 44
Lido Estensi ITA Open A 101
Lima PER ch-PER Playoff 2
Lima PER ch-PER 91
Linares CHI VII Open 93
Linares ESP SuperGM 30
Linares ESP VII Anibal Open 276
Linz AUT AUT Staatsliga Qualifier 35
Lippstadt GER 10th It 66
Lisbon POR City-ch 66
Lisbon POR Summer Festival Open 217
Lisbon POR VI Open 220
Ljubljana SLO 11th Open 227
Lohmar GER It IM 45
Lohmar GER Neujahr ELO 45
London ENG Braingames WCC 16
London ENG Gameplay Trophy Rapidplay m 4
London ENG MSO Ron Banwell mem 50
London ENG Terence Chapman Match 6
London ENG Varsity Match 8
London ENG WMCCC 63
Los Angeles USA ch-SCCF 24
Los Angeles USA Continental Open 103
Los Angeles USA Match 1
Luebeck GER Bundesliga 1999-2000 32
Lugano SUI La Perla Open 96
Lviv UKR Leonid Stein Mem B 30
Lviv UKR Leonid Stein Mem 30
Madrid ESP IV Pablo Gorbea Mem Open 97
Magdeburg GER Bundesliga 1999-2000 56
Magdeburg GER Bundesliga 2000-1 40
Mainz GER Bundesliga 2000-1 32
Malaga ESP 3rd Open 211
Mallorca ESP Open 542
Malmoe SWE Sigeman & Co 12
Mar del Plata ARG XXXI Open 266
Medellin COL It 104
Melbourne AUS Australian Masters 65
Merida MEX It 12
Merida MEX XIII Carlos Torre Open 164
Metz FRA XVIII Open 142
Mezezers LAT zt 1.7 91
Miercurea Ciuc ROM Banc Post Int 66
Miercurea Ciuc ROM It 45
Milan ITA Open 75
Millfield ENG ch-GBR 375
Mingara NSW AUS ch-AUS 80
Minsk BLR zt 1.8 91
Monaco MNC Amber Blindfold 66
Monaco MNC Amber Rapidplay 66
Monaco MNC Masters 45
Mondariz ESP zt 1.1 Playoff Final 2
Mondariz ESP zt 1.1 Playoff Gp I 10
Mondariz ESP zt 1.1 Playoff Gp II 10
Mondariz ESP zt 1.1 264
Montauban FRA It Ingres 45
Montecatini Terme ITA 5th It 45
Montecatini Terme ITA GM 28
Montevideo URU ch-URU 136
Montreal CAN ch-Quebec KO Qualfier 51
Montreal CAN ch-Quebec KO 24
Montreal CAN It 66
Montreal CAN Match 6
Moscow Moscow 2
Moscow RUS ch-RUS KO 14
Moscow URS-chT Moscow 1
Mumbai IND ch-IND Women 78
Mumbai IND ch-IND 171
Munich GER Schuhplattler Veterans vs Ladies 50
Naujac-sur-Mer FRA Match 4
Neukoelln GER Bundesliga 1999-2000 32
Neum BIH 1st European Blitz Ch 52
Neum BIH 1st European Rapid Ch 45
Neum BIH XVI ECC 68
New Delhi IND FIDE WCh KO 343
New Delhi IND FIDE WCh Women KO 160
New Delhi ITA FIDE WCh KO 36
New Delhi ITA FIDE WCh Women KO 28
New York ch-USA 2
New York It 1
New York USA ch-Manhattan CC 20
New York USA ch-USA 6
New York USA Future World Champions 8
New York USA It 1
New York USA Jack Collins Int Final A 16
New York USA Jack Collins Int Final B 12
New York USA Jack Collins Int Gp A 15
New York USA Jack Collins Int Gp B 15
New York USA Marshall CC Jan Open GP 4
New York USA Match 1
New York USA New York Open 226
New York USA Young Masters 1
Nice FRA 16th Winter Open 22
Noosa AUS 8th Suncoast Open 4
Nova Gorica SLO 5th HIT Open 408
Oak Bridge, IL USA US Masters 26
Oakham ENG Millennium Masters 45
Odivelas POR 1st It 66
Olomouc CZE A64 Open 52
Olomouc CZE Mipap Cup 66
Olomouc CZE Proclient Cup 66
Olomouc CZE Valoz Cup 66
Opatija CRO Kastav 45
Opava CZE ch-CZE 66
Ordzhonikidze UKR zt 1.9 135
Orebro SWE ch-SWE 92
Oslo NOR NOR Team-ch 120
Ostende It 1
Ostrava CZE Extraliga CZE 528
Oyrabakki FAI ch-FAI 45
Padova ITA Open 133
Paignton ENG Golombek Mem 45
Paks HUN 5th Paks Cup GM 66
Paks HUN 5th Paks Cup IM 55
Palma de Mallorca izt 2
Pamplona ESP It 15
Pardubice CZE KB Czech Open 491
Paretana ESP It A 45
Paretana ESP It B 45
Paretana ESP It C 45
Paretana ESP It D 45
Paretana ESP It E 45
Paris FRA ch-Paris 447
Paris FRA Senat-CanalWeb GP 8
Paris FRA Simul 1
Parsippany, NJ USA US Amateur Team East 210
Pasadena USA It 3
Passau GER Bundesliga 1999-2000 32
Pec pod Snezkou CZE Krkonose Open 9
Penang MAS Wah Seong IM 45
Penang MYA Wah Seong IM 15
Philadelphia USA National Chess Congress 53
Philadelphia USA World Open 252
Plauen GER Bundesliga 1999-2000 8
Plauen GER Bundesliga 2000-1 35
Plock POL 57th ch-POL 91
Polanczyk POL ch-POL Semi-Finals Women 126
Polanczyk POL ch-POL Semi-Finals 265
Polanica Zdroj POL Open 135
Polanica Zdroj POL Rubinstein Mem 70
Pontresina SUI ch-SUI 45
Port Elizabeth RSA ch-RSA 45
Port Erin IOM Monarch Assurance Open 221
Porto POR 12th Open 108
Porto POR Boavista Masters 20
Porto San Giorgio ITA Open 221
Portsmouth USA Millennium Festival 19
Portugal POR 8th Young Masters 78
Porz GER Bundesliga 1999-2000 72
Porz GER Bundesliga 2000-1 32
Prague CZE Hagemann Match 6
Presov SVK It 47
Ptuj SLO It 45
Pula CRO ch-CRO 91
Pula CRO Open 227
Pula CRO zt 1.2 187
Pulvermuele GER 1st Fraenkische GM 45
Quezon City PHI Equitable Card Invitational 45
Rakvere EST zt 1.7 Playoff 4
Ramat Aviv ISR Israeli League 446
Reggio Emilia ITA Capodanno 10
Reggio Emilia ITA It 10
Reykjavic ISL zt 1.3 50
Reykjavik ISL 19th Open 338
Reykjavik ISL ch-ISL (team) 51
Reykjavik ISL Tch-ISL 73
Riga URS-ch25 1
Rio de Janeiro BRA II ch-BRA Semi-Final 12
Rio de Janeiro BRA II Vince Toth Mem 45
Rio de Janeiro BRA Steinitz Mem 33
Rotterdam NED ch-NED (qualifier KO) 38
Rotterdam NED ch-NED Women 30
Rotterdam NED ch-NED 66
Rowy POL World Seniors (Women) 177
Rowy POL World Seniors 907
Saint Paul USA 101st US Open 275
Saint Vincent ITA 1st ch-Europe 312
Saint Vincent ITA 8th Valle d'Aosta Open 205
Saint-Pierre FRA Match 4
Saint-Vincent ITA ch-ITA 76
Salou ESP 1st It A 75
Salou ESP 1st It B 30
Salou ESP 2nd Open 150
Samara RUS 53rd ch-RUS 403
San Francisco USA Frisco Masters 141
San Francisco USA Koltanowski Mem 180
San Francisco USA Val Zemitis IM 46
San Jose CRC ch-CRC 11
San Salvador ESA ch-ESA tt 1
Santa Clara CUB Guillermo Garcia Premier I 91
Santa Clara CUB Guillermo Garcia Premier II 56
Santo Antonio POR Honra 27
Santo Antonio POR III Magistral de VRSA 45
Sao Paulo BRA IV Copa Itau 156
Sao Paulo BRA Match 6
Sao Paulo BRA zt 2.4 Rapid Playoff 12
Sao Paulo BRA zt 2.4 55
Sarajevo BIH Bosna SuperGM 66
Saratoga Springs NY USA New York State Ch 56
Seattle USA ch-USA Playoff 5
Seattle USA ch-USA Women Playoff 2
Seattle USA ch-USA Women 45
Seattle USA ch-USA 66
Seebad Heringsdorf GER 72nd ch-GER 189
Shanghai CHN Sufe Cup 119
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp A 27
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp B Playoffs 5
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp B 27
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp C Playoffs 2
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp C 27
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp D Playoffs 2
Shenyang CHN FIDE women's World Cup Gp D 27
Shenyang CHN FIDE women's World Cup KO 17
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp A 27
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp B Playoffs 2
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp B 27
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp C Playoffs 3
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp C 27
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp D Playoffs 3
Shenyang CHN FIDE World Cup Gp D 27
Shenyang CHN FIDE World Cup KO 27
Shenyang CHN Match 2
Sioux Falls USA Governors Cup 24
Sisak CRO It 49
Smolensk RUS RUS-Team 540
Solingen GER Bundesliga 1999-2000 71
Solingen GER Bundesliga 2000-1 32
Sonnevanck NED 9th It 70
Southend ENG Redbus KO 30
Split CRO Ivan Cvitanovic Mem 45
St Helier JCI Jersey Open 161
St Petersburg RUS 73rd City-ch 66
St Petersburg RUS Chigorin Mem 1045
St Petersburg RUS Petroff Mem Open 575
St Petersburg RUS White Nights Men 45
St Petersburg RUS White Nights Open 247
St Petersburg RUS White Nights Women 55
St Petersburg RUS Women's Open 252
Stockholm SWE ELO 45
Stockholm SWE IM 46
Stockholm SWE Rapid Chess Summit 6
Stockholm SWE Rilton Cup 312
Stockholm SWE Scandic Hotels GM 45
Stratton Mountain USA Chesswise International 42
Subotica YUG 55th ch-YUG 120
Subotica YUG Tournament for the 21st Century 30
Surfers Paradise AUS Parkroyal Int 99
Sydney AUS Olympic Exhibition 2
Szeged HUN HUN-YUG Women's Match 12
Szeged HUN Match 6
Tallinn EST ch-EST (women) 36
Tallinn EST ch-EST 45
Tallinn EST Estonian Club Cup 1st leg 90
Tallinn EST Estonian Club Cup 2nd leg 87
Tallinn EST Keres Mem (Rapid) Women 28
Tallinn EST Keres Mem (Rapid) 28
Tallinn EST Paul Keres mem 270
Tallinn EST Tallinn-Helsinki Match 14
Tallinn Tallinn zt playofff 1
Tanta City EGY 3rd Open 135
Tatranske Zruby SVK Tatry Open 281
Techirghiol ROM It 66
Tegernsee GER Bundesliga 1999-2000 8
Tehran IRI FIDE WCh KO 4
Tel Aviv ISR It 45
Teresina BRA 67th ch-BRA 108
Tivat YUG 52nd ch-Montenegro 45
Torino ITA Scaccomatto 149
Toronto CAN Summer Open 76
Torshavn FAI 3rd Int 180
Turin ITA SVOLTA Open 67
Ubeda ESP V Ubeda Open 297
Udaipur IND ch-Asia 75
Upplands Vasby SWE Schacknytt GM 28
Valjevo YUG It 92
Vancouver CAN 25th Paul Keres mem 175
Vancouver CAN ch-BC 45
Varadero CUB Capablanca Mem Elite 210
Varadero CUB Capablanca Mem Mixto 182
Varadero CUB Capablanca Mem Premier I 196
Varadero CUB Capablanca Mem Premier II 196
Venlo NED Royal CC NED-GER Match 24
Vicente Lopez ARG It Jose Rubinstein 79
Vichy FRA ch-FRA Basse 16
Vichy FRA ch-FRA Haute 16
Vichy FRA ch-FRA Pool A 52
Vichy FRA ch-FRA Pool B 52
Vichy FRA ch-FRA Women 2nd-3rd playoff 1
Vichy FRA ch-FRA Women 66
Villarrobledo ESP XVIII Rapidplay Open 33
Vilnius LTU ch-LTU 242
Viseu POR Portuguese Masters 45
Vlissingen NED HZ Open 712
Vung Tau VIE zt3.2a 160
Warsaw POL GSM World Blitz Cup 2
Warsaw POL ol 2
Washington DC USA Eastern Open 42
Wattenscheid GER Bundesliga 1999-2000 32
Wattenscheid GER Bundesliga 2000-1 32
Wattenschied GER Bundesliga 1999-2000 32
Werther GER Schloss Open 158
Wijk aan Zee NED Corus B 66
Wijk aan Zee NED Corus Reserve Group 153
Wijk aan Zee NED Corus 91
Witley ENG 10th Smith & Williamson YM 131
Yerevan ARM ch-ARM 44
Yerevan ARM WJun (Girls) 208
Yerevan ARM WJun 390
Yerevan ARM zt 1.5 135
York ENG 2nd Viking GMA 30
York ENG 2nd Viking GMB 45
York ENG 2nd Viking IM 44
York ENG 2nd White Rose Int. 45
Zadar CRO Open 157
Zagreb CRO CRO ch-CRO m (playoff) 4
Zakopane chT chT-POL 396
Zakopane POL XI Blind Ol 511
Zwolle NED KPMG Weekender 11