Tournaments 2001, pgn file games
Aberdeen SCO ch-SCO 63
Abu Dhabi UAE ADCF Masters 242
Abudhabi UAE President's Cup 134
Albacete ESP IX Open 140
Albert FRA Match 6
Altenkirchen GER ch-GER 189
Alushta UKR 3rd Golden Autumn 43
Alushta UKR 4th Golden Autumn 54
Alushta UKR Spring 12
Amsterdam NED IBM 1
Amsterdam NED Klompendans 50
Amsterdam NED Lost Boys Open 350
Andorra AND Banc Agricol Blitz 12
Andorra AND Open 270
Anibal Open ESP Anibal Open 155
Ano Liosia GRE Open 121
Antalya TUR It 91
Arco ITA World Seniors 141
Aschach AUT 10th Open 140
Astana KAZ It 30
Athens GRE ch-GRE Playoff 3
Athens GRE Man-Machine 4
Athens GRE WJun Women 215
Athens GRE WJun 320
Aubervilliers FRA 26th Speed Chess Open 36
Auckland NZL 108th ch-NZL 121
Aviles ESP 6th San Agustin Open 405
Bad Godesberg GER Bundesliga 2000-1 34
Bad Wiessee GER 5th OIBM 89
Bad Woerishofen GER Open 150
Baiertal GER Bundesliga 2000-1 16
Baiertel GER Bundesliga 2000-1 16
Baile Tusnad ROM ch-ROM Women 91
Baile Tusnad ROM ch-ROM 118
Bajmok YUG It 91
Balatonlelle HUN TCh-Europe Boys U18 196
Balatonlelle HUN TCh-Europe Girls U18 83
Bandar Seri Begawan BRU 1st Asean Open 512
Barcelona ESP III Sants Hostafrancs Open 79
Barlinek CZE Lasker Mem Open 80
Barreiro POR 43rd Tch-POR 179
Basel SUI 4th Hilton Open 19
Basel SUI Match 2
Basle SUI 3rd Hilton Open 211
Bastia FRA Corsica Masters Rapid 31
Bath ENG TV 1
Battle Abbey ENG ENG-GER match women 50
Batumi GEO EUR-ASIA Rapid Match Women 34
Batumi GEO EUR-ASIA Rapid Match 87
Batumi GEO Open 572
Beijing CHN CHN-RUS Rapid Match 8
Beijing CHN Zhong Hong Real Estate Cup 66
BEL Belgian Interteams 2000-1 712
Belfast IRL Target Recruitment Masters 91
Belgium BEL TCh-BEL 2001-2 80
Belgrade YUG 34th Women GM 45
Belgrade YUG 6th ECCW 140
Belgrade YUG TSGM December 66
Belgrade YUG TSGM October 66
Belgrade YUG TSGM 141
Belgrade YUG TSIM 89
Bergen NOR Nordic Championships 432
Bergen NOR Radisson SAS Challenge 4
Bergen NOR Simul 12
Berlin GER IFA Galaxis Blitz 4
Berlin GER IFA Galaxis 1
Bern SUI Ambassador Open 160
Beruit LIB ch-LIB 62
Besancon FRA Masters 45
Bethune FRA 22nd Open 246
Bibinje CRO It 45
Biel SUI GM 30
Biel SUI It 1
Biel SUI MTO 339
Bijeljina YUG Savic-Mauzer Mem 45
Birmingham ENG 4NCL 529
Bischwiller FRA TCh-FRA 54
Bizovac CRO 8th Metalis Open 71
Bled SLO Open 347
Bled SLO TCh-SLO 168
Bonn GER Bundesliga 2001-2 32
Bordeaux FRA TCh-FRA 90
Borovo CRO Slavonija 15
Bosnjaci CRO 8th Open 98
Bradford ENG British Rapidplay 9
Brantford CAN Canadian Closed Match 3
Brasilia BRA Aberto do Brasil BCX 45
Brasilia BRA Magistral BCX 45
Bratto ITA 21st Open 479
Breda NED TCh-NED Playoffs Rapid 1
Breda NED TCh-NED Playoffs 39
Bremen GER Bundesliga 2000-1 64
Brzeg Dolny POL ch-Pol u20 Women 78
Brzeg Dolny POL ch-Pol u20 78
Brzeg Dolny POL ch-POL w 55
Bucharest ROM Astral Open 141
Bucharest ROM Lasker Autumn GM 91
Bucharest ROM Lasker Autumn IM 66
Bucharest ROM Spring Festival Women 45
Bucharest ROM Spring Festival 66
Bucharest ROM Strange Badger 66
Bucharest ROM Victor Ciocaltea Mem 72
Bucharest ROM Winter Cup 66
Budapest HUN 17th Spring Festival 180
Budapest HUN ch-HUN Women 45
Budapest HUN FSFM June 91
Budapest HUN FSGM April 95
Budapest HUN FSGM August 91
Budapest HUN FSGM February 91
Budapest HUN FSGM June 105
Budapest HUN FSGM October 66
Budapest HUN FSGMA December 98
Budapest HUN FSGMB December 98
Budapest HUN FSIM June 107
Budapest HUN FSIM November 78
Budapest HUN FSIMA April 63
Budapest HUN FSIMA August 66
Budapest HUN FSIMA December 78
Budapest HUN FSIMA February 79
Budapest HUN FSIMA July 83
Budapest HUN FSIMA March 114
Budapest HUN FSIMA May 45
Budapest HUN FSIMA October 60
Budapest HUN FSIMA September 66
Budapest HUN FSIMB April 45
Budapest HUN FSIMB August 66
Budapest HUN FSIMB December 54
Budapest HUN FSIMB February 65
Budapest HUN FSIMB July 66
Budapest HUN FSIMB March 114
Budapest HUN FSIMB May 30
Budapest HUN FSIMB October 45
Budapest HUN FSIMB September 30
Budapest HUN RWE Gas Match 12
Budapest HUN XXVI Elekes Mem GM 66
Budapest HUN XXVI Elekes Mem IM 66
Buenos Aires ARG Boca Open 84
Buenos Aires ARG Karpov-Boca Simul 5
Buenos Aires ARG Najdorf Memorial 45
Buenos Aires ARG ol m 1
Bugojno ITA It 2
Bunratty IRL Masters 128
Bydgoszcz POL Bank Pocztowy Open A 234
Cadaques ESP BGN Computer Qualifier 16
Cadaques ESP Computer Chess Match Tournament 300
Cairo EGY ch-Africa Playoff 6
Cairo EGY ch-Africa Women 60
Cairo EGY ch-Africa 120
Cairo EGY Golden Cleopatra Open 198
Cala Galdana ESP TCh-ESP 148
Cala Mendia, Mallorca ESP ch-ESP Final 4
Cala Mendia, Mallorca ESP ch-ESP Gp A 15
Cala Mendia, Mallorca ESP ch-ESP Gp B Playoff 1
Cala Mendia, Mallorca ESP ch-ESP Gp B 15
Cala Mendia, Mallorca ESP ch-ESP Semi-Final 7
Calcutta IND 12th Goodricke Open 548
Calcutta IND Asian Championships 559
Cali COL I American Continental 457
Camberley ENG Yateley Manor Int 10
Canberra AUS 39th Doeberl Cup 71
Canberra AUS ANU Open 4
Canberra AUS Australian Open 298
Cannes FRA Girl Stars FIDE Trophy 6
Cannes FRA Rapidplay Match 6
Cannes FRA World Cup of Rapid Chess Final 2
Cannes FRA World Cup of Rapid Chess Gp A 28
Cannes FRA World Cup of Rapid Chess Gp B 28
Cappelle la Grande FRA Open 194
Cartagena de Indias COL Champions Cup 163
Castrop Rauxel GER Bundesliga 2000-1 64
Castrop Rauxel GER Bundesliga 2001-2 32
Cesenatico ITA Open 25
Charleroi BEL ch-BEL 45
Chennai IND 9th Asian Women 178
Clichy FRA 13th Masters 45
Clichy FRA Clichy vs Select GMs 8
Clichy FRA GM 45
Connecticut USA Foxwoods Open U2000 1
Connecticut USA Foxwoods Open 86
Copenhagen DEN Politiken Cup 826
Coria del Rio ESP Open 166
Crans Montana SUI Open 28
Crete GRE Panormo Open 21
Cullera ESP XXI Open 166
Cutro ITA 7th 55
Cutro ITA Open 56
CZE Czech Extra League 2000-1 672
D'Agneaux Saint Lo FRA 5th Open 60
Dakovo CRO Slavonija 15
Darmstadt GER 1st Integrata GM 45
Deizisau GER 5th Neckar Open 92
Dhaka BAN 5th United Insurance 91
Dieren NED Dutch Open 306
Ditzingen GER 6th Stuttgart Open 182
Donetsk UKR Match 8
Donji Vakuf BIH IM Ajvatovica 45
Dordrecht NED Dutch Open Blitzchess 29
Dortmund GER Sparkassen Cat XXI 30
Dortmund GER Sparkassen Man-Machine Match 6
Dortmund GER Sparkassen Match 10
Dos Hermanas ESP GMA 45
Dos Hermanas ESP GMB 50
Dubai UAE Open 749
Durres ALB It 45
Eastleigh ENG ch-Hampshire 78
echecs.com INT Kouatly vs. The World 1
Elbow Beach BER Mermaid Beach Club GMA 6
Elbow Beach BER Mermaid Beach Club GMB 18
Elista RUS 54th ch-RUS 275
Enghien-les-Bains FRA It 45
Erfurt GER Bundesliga 2001-2 40
Esbjerg DEN 16th North Sea Cup 45
Essen GER 3rd Julian Borowski A 45
Essen GER 3rd Julian Borowski B 45
Essen-Borbeck GER Osteropen 94
Estensi ITA Open 227
Evry FRA It 45
Fajr IRI Open 141
Feffernitz AUT Open 179
FICS INT 80th Ann. FSI 55
FIN TCh-FIN 00-01 360
FIN TCh-Fin Qualifier 16
Fourmies FRA Open 33
Framingham USA US Open 489
Fuerstenfeld AUT Tch-AUT 2000-01 108
Fuerth GER IV Pyramiden-Franken 40
Gausdal NOR Classics GM 45
Gausdal NOR Classics IMA 45
Gausdal NOR Classics IMB 45
Gausdal NOR Troll Masters 288
Gelsenkirchen Bundesliga 2000-1 16
Gelsenkirchen GER Bundesliga 2000-1 24
Geneva SUI 100th Ann. Geneva CC 14
Geneva SUI 17th Open 222
Genova ITA Open A 80
Gent BEL Open 94
GER Frauen Bundesliga 2001-2 72
Gleisdorf AUT Tch-AUT 2000-01 108
Glogow POL TCh-POL 270
Glyfada GRE 3rd Open 92
Godesberg GER Bundesliga 2000-1 32
Godesberger GER Bundesliga 2000-1 8
Gold Coast AUS Zone 3.2b (Oceana) Playoff 2
Gold Coast AUS Zone 3.2b (Oceana) Women 30
Gold Coast AUS Zone 3.2b (Oceana) 90
Graz AUT Tch-AUT 2000-01 108
Grize SLO ch-SLO w 45
Grize SLO ch-SLO 134
Groningen NED SO-ON 45
Groningen NED Staunton CC Albin Theme Invitational 6
Groningen NED Staunton CC Albin Theme 36
Guernsey GCI 27th Open 269
Haarlem NED 10th AKN Weekender 436
Halkida GRE 5th Open 21
Halkidiki GRE EYCC B10 125
Halkidiki GRE EYCC B12 124
Halkidiki GRE EYCC B14 125
Halkidiki GRE EYCC B16 125
Halkidiki GRE EYCC B18 125
Halkidiki GRE EYCC G10 125
Halkidiki GRE EYCC G12 125
Halkidiki GRE EYCC G14 125
Halkidiki GRE EYCC G16 125
Halkidiki GRE EYCC G18 125
Hamburg GER 6th Wichern Open 122
Hamburg GER Bundesliga 2000-1 34
Hamburg GER Bundesliga 2001-2 32
Hamburg GER IHEM 135
Hampstead ENG GM 45
Hampstead ENG Match 6
Hasselbacken SWE GM 45
Hasselbacken SWE Ladies 81
Hastings ENG Premier 70
Hastings Premier 2
Havana CUB XXXVI Capablanca Mem Elite 80
Havana CUB XXXVI Capablanca Mem Mixto 91
Havana CUB XXXVI Capablanca Mem Premier I 91
Havana CUB XXXVI Capablanca Mem Premier II 117
HeiBei CHN zt3.3 Women 104
HeiBei CHN zt3.3 91
Heiligenhaus GER Bundesliga 2001-2 32
Helsinki FIN Chess Circuit IM 66
Helsinki FIN Helsinki vs. Tallinn Match 19
Helsinki FIN III ShakkiNet GM 45
Helsinki FIN III ShakkiNet IM 45
Hengelo NED Stork YM 45
Herceg Novi YUG 54th ch-YUG Women 120
Herceg Novi YUG 56th ch-YUG 120
Herceg Novi YUG TCh-YUG Final 48
Herceg Novi YUG TCh-YUG Women's Cup 30
Herceg Novi YUG TCh-YUG Women 220
Herceg Novi YUG TCh-YUG 470
High Tatras SVK Tatry Open 360
Hoogeveen NED Essent Open 206
Hoogeveen NED Essent 12
Horgen SUI Credit Suisse 1
Hyeres FRA Open 84
Hyerois FRA Faber Cup 60
Hyerois FRA Glorney Cup 100
ICC INT Dos Hermanas Internet KO 66
Ikaros GRE Aegean Open 85
Imperia ITA 43rd Open 41
Interlaken SUI Casino Open 14
Internet INT Internet Challenge Match 1
Internet INT Yin Hao vs World Team 1
Istanbul TUR ch-Balkan Women 45
Istanbul TUR ch-Balkan 99
Jahorina BIH TCh-Rep. Srpska 270
Jakarta INA Wotulo Mem 104
Jyvaskyla FIN Heart of Finland Open 200
Karvina CZE Open 180
Kasparovchess.com INT Champions Club Blitz 2
Kastav CRO It IM 66
Kaunas LTU ch-LTU 91
Kavala GRE 10th Open 180
Kazan RUS 5th Russian Cup Final 66
Kazan RUS EUR vs Tartarstan 12
Kazimierz Dolny POL Open 148
Kharkov RUS 3rd Rector Cup 30
Kharkov UKR Ch-Kaissa Club 66
Kiel GER 14th Kieler Open 85
King's Island USA 10th Open 49
Kishnev MDA ULIM Cup 279
Kladovo YUG It 29
Korinthos GRE Open 173
Koszalin POL Kochan Mem Open 190
Kramatorsk UKR 2nd Governor's Cup 56
Kramatorsk UKR ch-UKR Women 98
Kramatorsk UKR Governor's Cup 30
Kristiansund NOR ch-NOR 81
Kuala Lumpur MAI 1st Sea Chess TCh 79
Kunzak CZE ch-CZE 55
Kyiv UKR Trudova Ukraina 30
Langesund NOR TCh-NOR Final 120
Las Tunas CUB ch-CUB Withdrawal 8
Las Tunas CUB ch-CUB 136
Las Vegas USA Continental Open 49
Las Vegas USA National Open 8
Las Vegas USA North American Open 23
Latschach AUT Faakersee Open 164
Lausanne SUI Master Open 83
Lausanne SUI Young Masters 53
Le Touquet FRA IM 45
Le Touquet FRA Open 29
Leeuwarden NED ch-NED Qualification Match 2
Leeuwarden NED ch-NED semi-finals 28
Leeuwarden NED ch-NED Women 30
Leeuwarden NED ch-NED 45
Leeuwarden NED sf ch-NED 70
Leeuwarder NED ch-NED semi-finals 36
Lenk SUI Open 20
Leon ESP Advanced Chess 14
Leon ESP EuTCh 614
Leon ESP EuTChw 289
Liepaja LAT Rapidplay 66
Linares ESP Anibal Open 240
Linares ESP It Blind 45
Linares ESP SuperGM 30
Linkoping SWE ch-SWE 91
Lisbon POR Open 1112
Ljubljana SLO 12th Open 281
London ENG Charity Odds Match 4
London ENG London Open 35
London ENG Rapid 5
London ENG Ron Banwell Masters 300
London ENG URS-World 1
London ENG Varsity Match 8
Lorca ESP Narciso Yepes 194
Los Angeles USA American Open 145
Los Angeles USA SCCF State Ch 28
Loures POR 9th YM 66
Luebeck GER Bundesliga 2000-1 76
Luebeck GER German Team Cup 16
Lunds SWE TCh-SWE 6
Luzern SUI ol m 2
Lvov UKR It 55
Lyon FRA Blitz Match 3
Lyon FRA Simul 20
Maastricht NED Stichting Computer Match 6
Maastricht NED WMCCC 81
Madrid ESP 5th Pablo Gorbea Mem Open 101
Madrid ESP VII Alameda de Osuna 91
Madrid ESP XVII Moratalaz Open 151
Magdeburg GER Bundesliga 2000-1 2
Magdeburg GER Bundesliga 2001-2 16
Mainz GER Bundesliga 2000-1 32
Mainz GER Julian Borowski Rapid 5
Mainz GER Mainz CC Champions Duel Playoff 2
Mainz GER Mainz CC Champions Duel 10
Mainz GER Mainz CC Fischer Random 16
Mainz GER Mainz CC Pocketfritz 4
Mainz GER Mainz CC Simul 19
Mainz GER Ordix Open Rapid 5
Malaga ESP IV Open 264
Malmoe SWE Sigeman & Co 45
Managua NCA Sub-zt 2.3.2 128
Mancha Real ESP UPI 45
Manila PHI World Junior 1
Manila PHI Zone 3.2a Women 72
Manila PHI Zone 3.2a 109
Mar del Plata ARG 32nd Open 105
Mar del Plata ARG zt 2.5 55
Marsailles FRA ch-FRA Gp A 32
Marsailles FRA ch-FRA Gp B Tie-Break Blitz 4
Marsailles FRA ch-FRA Gp B 32
Marsailles FRA ch-FRA High Pool 16
Marsailles FRA ch-FRA Low Pool 12
Marsailles FRA ch-FRA Playoff 5
Marsailles FRA ch-FRA Women Playoff 2
Marsailles FRA ch-FRA Women 66
Martinenc ESP IM Closed 108
Melbourne AUS Australian Masters 36
Melbourne AUS ch-AUS 97
Merida MEX II Magistral 13
Merida MEX XIV Carlos Torre 134
Merida VEN American Continental Women 81
Metz FRA Open 180
Miercurea Ciuc ROM Caissa IM 66
Miercurea-Ciuc ROM ANC POST IM 30
Milan ITA Trofeo Intel Pentium 45
Milwaukee USA Roman Levit Mem 11
Mirabal ESP IV Rapidplay 32
Moerbisch AUT TCh-AUT 2001-2 144
Monaco FRA TCh-FRA 54
Monaco MNC Amber Blindfold 66
Monaco MNC Amber Rapidplay 66
Mondariz Belneario ESP GEMA Match 8
Monmouth WLS Masters 9
Montecatini Terme ITA ch-ITA 55
Montecatini Terme ITA It 66
Montecatini Terme ITA VI It 55
Montevideo URU ch-URU 55
Montilla ESP It 1
Montpellier FRA TCh-FRA 216
Montreal CAN Canadian Closed Playoff 2
Montreal CAN Canadian Closed 135
Montreal CAN ch-Quebec KO 19
Montreal CAN It 66
Moscow RUS Botvinnik Mem Blitz Match 10
Moscow RUS Botvinnik Mem Match 6
Moscow RUS Botvinnik Mem Rapid Match 6
Moscow RUS FIDE WCh KO 413
Moscow RUS FIDE WCh Women KO 157
Moscow RUS FIDE.COM Trophy Cup 3
Moscow RUS Moscow Lightning 6
Mt Vernon USA North Virginia Open 10
Mulhouse FRA TCh-FRA 134
Mureck AUT ch-AUT women 66
Mureck AUT ch-AUT 120
Naujac-sur-Mer FRA Trophy Chessgalaxy 8
NED Tch-NED 232
Neuilly-Sur-Seine FRA Arthur Andersen Simul 4
Neukoelln GER Bundesliga 2000-1 41
New Delhi IND ch-IND Women 32
New Delhi IND ch-IND 252
New York USA Fall Futurity 42
New York USA Mayor's Cup 45
New York USA Smartchess.com Int 45
New York USA Smartchess.com It 45
New York USA St John's University 46
New York USA Wilbert Paige Mem 85
Nice FRA 8th Open 48
Nikea GRE 9th Open 141
Nikolaev UKR It 91
Norlandia SEA Match EST-FIN 29
Nova Gorica SLO 6th HIT Open 292
Novosibirsk RUS ch-NR 108
Novosibirsk RUS Open 347
Noyon FRA TCh-FRA 54
Nyborg DEN ch-DEN 45
Oakham ENG It 45
Odessa UKR Geller Mem 66
Odivelas POR 2nd It 66
Ohrid MKD 2nd IECC 1324
Olomouc CZE Inline Czechia Cup 66
Olomouc CZE Mipap Cup 66
Olomouc CZE Open 90
Olomouc CZE Pricenet Cup 66
Olomouc CZE Valoz Cup 66
Omsk RUS TCh-RUS Siberian Zone 144
Ordzhonikidze UKR ch-UKR 135
Oropesa del Mar ESP WYB12 160
Oropesa del Mar ESP WYB14 158
Oropesa del Mar ESP WYB16 150
Oropesa del Mar ESP WYB18 162
Oropesa del Mar ESP WYG16 160
Oropesa del Mar ESP WYG18 162
Oslo NOR Open NOR-ch Junior 119
Oslo NOR Open NOR-ch 234
Paget Parish BER Elbow Beach Club GMA 30
Paget Parish BER Elbow Beach Club GMB 66
Paget Parish BER Elbow Beach Club Open 5
Paks HUN VI Cup GM 66
Paks HUN VI Cup IM 66
Palanka YUG Backa Open 90
Pamplona ESP It 45
Pamporovo BUL TCh-BUL w 126
Pamporovo BUL TCh-BUL 294
Panormo GRE Battle of Crete Rapid 45
Panormo GRE ECC 912
Pardubice CZE Czech Open 358
Pardubice CZE Telecom Open 40
Paris FRA ch-Paris Open 197
Paris FRA Final Coupe de France 4
Paris FRA Grand Prix du Senat 10
Parsippany USA US Amateur Team East 195
Patras GRE 3rd Open 627
Patras GRE Blitz Match 6
Patras GRE EuChJun Boys 231
Patras GRE EuChJun Girls 144
Philadelphia USA 29th World Open 524
Philadelphia USA NCC 92
Pilsen CZE Schneider Bohemia Open 269
Pinamar ARG 1st Masters 66
Plauen GER Bundesliga 2000-1 32
Plovdiv BUL ch-BUL Women 66
Podlehnik SLO It 30
Podlehnik SLO Match 4
Poikovsky RUS Karpov It 45
Polanica Zdroj POL Rubinstein Open 687
Port Erin IOM 10th Monarch Assurance 310
Portoroz SLO Milan Vidmar Mem 45
Porz GER Bundesliga 2000-1 32
Prague CZE 1st Wilhelm Steinitz Mem B 45
Prague CZE 1st Wilhelm Steinitz Mem 45
Prague CZE Eurotel Trophy Simul 8
Prerove CZE Friendship GM 66
Prerove CZE Friendship IM 65
Presov SVK Open 135
Pretoria RSA Glenvista Simul 6
Pretoria RSA Waterglen Simul 8
Puhajarve EST ch-EST Women 28
Puhajarve EST ch-EST 55
Pula CRO Open 276
Pula CRO TCh-CRO Jun 108
Pula CRO TCh-CRO Women 133
Pula CRO TCh-CRO 270
Quebec CAN COQ Open 200
Quezon City PHI ch-PHI Women 66
Quezon City PHI ch-PHI 66
Rabat MAR ch-MAR 146
Recklinghausen GER 12th Sueder Summer 459
Reggio Emilia ITA It 80
Reykjavik ISL Jonsson Mem Open 209
Rijeka CRO 4th IM Women 45
Rijeka CRO Open 58
Rijeka CRO VI IM 45
Rijeka HUN 5th GM 45
Rio de Janeiro BRA 4th WCh U20 g Team 12
Rio de Janeiro BRA 4th WCh U20 Team 40
Rochester NY USA 23rd Marchand Open 5
Rochester NY USA ch-New York State 72
Rosario ARG Homenaje a la Bandera 61
Sackville CAN Canadian Open 94
Saint Lo FRA 2nd IM 45
Saint Vincent ITA 9th Aosta Valley 212
Saint Vincent ITA European Seniors 125
Saint Vincent ITA Mitropa Cup 45
Salzburg AUT Schwarzach Open A 181
San Francisco USA Linklater Mem 54
San Jose CRC ch-CRC 232
San Remo ITA 12th NATO 210
Sanlucar ESP XV Open 14
Santa Clara CUB IX Guillermo Garcia Mem Alfil 48
Santa Clara CUB IX Guillermo Garcia Mem 48
Santo Antonio POR IV It 45
Santos BRA 1st Mario Covas 66
Sao Paolo BRA ch-BRA 80
Sao Paulo BRA 5th Itau Cup 198
Sao Paulo BRA Clock Simul 10
Sao Paulo BRA Simul 8
Sao Paulo BRA zt 2.4 Playoff Rapid 4
Sao Paulo BRA zt 2.4 45
Sao Paulo BRA ztfem 2.4 12
Sarajevo BIH Bosnia 2001 55
Scarborough HUN Smith & Williamson ch-GBR 385
Schott Mainz GER Bundesliga 2000-1 8
Scuol SUI ch-SUI Women 45
Scuol SUI ch-SUI 159
Seattle USA ch-USA 56
Seattle USA US-China Summit 40
Seixal POR Simul Match 4
Senden GER Sportland NRW Cup 94
Seville ESP XXVI Open 187
Shanghai CHN 2nd SUFE Cup Rapid 79
Shanghai CHN 7th Tan Chin Nam Cup 45
Shanghai CHN CHN-RUS Summit Juniors 18
Shanghai CHN CHN-RUS Summit Men 36
Shanghai CHN CHN-RUS Summit Women 18
Shawinigan CAN ch-Quebec Prelim 50
Singapore SIN 13th SIN-MAS 13
Singapore SIN 19th Cairnhill Open 60
Singapore SIN October Training 45
Sioux Falls USA Governor's Cup 22
Skara SWE EU-chT 2
Skelleftea SWE Match 6
Skelleftea SWE Solett Open 156
Solin-Split CRO Salona 37
Solingen GER Bundesliga 2000-1 32
Southend ENG Redbus KO 30
Sovata ROM TCh-ROM 151
Split CRO Ivan Cvitanovic Mem 45
St Petersburg RUS Admiralteiskii Women 45
St Petersburg RUS ch-City 66
St Petersburg RUS Chigorin Mem Open 782
St Petersburg RUS Korchnoi 70 30
St Petersburg RUS Rudenko mem w 99
St Petersburg RUS White Nights 513
St-Chely d'Aubrac FRA 1st Open 116
Stara Pazova YUG Ivan Zanic Mem 66
Stillwater USA 20th NAO 98
Stockholm SWE Rilton Cup 294
Strandgotu ISL ch-ISL 60
Subotica YUG VII Sreiber Mem 91
Suzhou, Jiangsu CHN TCh-CHN Men 395
Suzhou, Jiangsu CHN TCh-CHN Women 197
SVK TCh-SVK 528
Szentgotthard HUN Hotel Lippa GM 66
Szentgotthard HUN Hotel Lippa IM 66
Tallinn EST Keres Mem Open 351
Tallinn EST Keres Mem Rapid Women 28
Tallinn EST Keres Mem Rapid 28
Tanta City EGY 4th Open 171
Targoviste ROM ch-ROM w 66
Targoviste ROM ch-ROM 120
Tegel GER Bundesliga 2000-1 63
Tegernsee GER Bundesliga 2000-1 40
Tehran IRI Asian Candidates 45
Tehran IRI Asian U20 Girls 88
Tehran IRI Asian U20 198
Tehran IRI ch-IRI 187
Tehran IRI Zone 3.1a Women 30
Tehran IRI Zone 3.1a 59
Tekija YUG Danube Summer 6
Tel Aviv ISR 16th Maccabia GM 45
Tel Aviv ISR 16th Maccabia IM 45
Tel Aviv ISR Israel Open Ch 183
Tel Aviv ISR It Women 45
Tel Aviv ISR It 45
Tianjin CHN Tan Lian Ann cup 132
Tilburg NED It 7
Togliatty RUS 7th Stage Russian Cup 440
Tomsk RUS 6th Leg Russian Cup 273
Tomsk RUS TCh-RUS 330
Toronto CAN zt 2.2 ch-CAN Women Playoff 1
Toronto CAN zt 2.2 ch-CAN Women 54
Torquay ENG BCF-ch 2
Torshavn FAI Simul 8
Trignac FRA 1st Open de L'Estuaire 31
Tsarevo BUL 65th ch-BUL 153
Ubeda ESP Open 214
Vancouver BC CAN 26th Keres Mem 166
Vicente Lopez ARG IV Copa Mercosur 67
Vila Real ESP TCh-ESP Div 2 304
Villa Martelli ARG Copa Clarin 59
Villarrobledo ESP Rapidplay 36
Vinkovci CRO Slavonija 15
Virginia Beach USA Millennium II Open 37
Vlissingen NED HZ Open 446
Voronezh RUS 5th Open 163
Vrbas YUG It 1
Vukovar CRO Cat V 45
Vukovar CRO Slavonija Swiss 66
Vukovar CRO Slavonija 15
Warsaw POL 2nd ch-EUR Women Playoffs 17
Warsaw POL 2nd ch-EUR Women 869
Warsaw POL 58th ch-POL 91
Warsaw POL Polish Supercup 12
Wattenscheid GER Bundesliga 2000-1 40
Wattenscheid GER Bundesliga 2001-2 24
Werder Bremen GER Bundesliga 2001-2 32
Werther GER 7th Open 25
Wijk aan Zee NED Corus B 66
Wijk aan Zee NED Corus Reserve Gp 189
Wijk aan Zee NED Corus 92
Willemstad, Curacao AHO Open 37
Winterthur SUI 1st Chess Week 122
Witley ENG SWYM 99
Yerevan ARM ch-ARM 55
Yerevan ARM World Teams 144
Yucay PER PanAm Junior Girls 71
Yucay PER PanAm Junior 100
Zadar CRO Christmas Open 139
Zakopane POL ch-POL Boys U16 220
Zakopane POL ch-POL Boys U18 220
Zakopane POL ch-POL Girls U16 209
Zakopane POL ch-POL Girls U18 176
Zug SUI YM 66
Zurich SUI Christmas Open 100
Zurich SUI Korchnoi Birthday Gp A 15
Zurich SUI Korchnoi Birthday Gp B 15
Zurich SUI Korchnoi Birthday KO 3rd-4th playoff 2
Zurich SUI Korchnoi Birthday KO 16
Zwolle NED KPMG Weekender 22