Enero 2, 2017

Tournaments 2009, pgn file games
Aarhus DEN Summer Candidates 45
Aarhus DEN Summer IM 45
Abu Dhabi UAE Abu Dhabi Festival Open 182
Aghios Kirykos GRE 32nd Aegean Open 101
Albena BUL Open 480
Alushta UKR TCh-UKR Teams 240
Amadora POR ch-POR 45
Amsterdam NED 3rd NH Chess Tournament 50
Andorra la Vella AND Ol Small Eur Countries 165
Angers FRA 4th Open 119
Ansfelden AUT TCh-AUT 1st Bundesliga 2008-9 144
Antalya TUR 6th ch-Mediterranean 180
Antalya TUR World Youth U18 502
Antwerp BEL Inventi GM 55
Arinsal AND XXVII Andorra Open 224
Arvier ITA 1st Francophone Festival 96
Aschach AUT 18th Donau Open 104
Asuncion PAR ch-PAR 81
Asuncion PAR II Magistral Copa Roggio B 45
Asuncion PAR II Magistral 45
Asuncion PAR zt 2.5 w 55
Asuncion PAR zt 2.5 146
Asuncion URU II Magistral 5
Auckland NZL Australasian Match of the Decade 5
Austria AUT TCh-AUT 2nd Bundesliga Mitte 2008-9 252
Austria AUT TCh-AUT 2nd Bundesliga Ost 2008-9 143
Austria AUT TCh-AUT 2nd Bundesliga West 2008-9 179
Bad Wiessee GER 13th OIBM 443
Badalona ESP XXXV Open 90
Baden Baden GER Bundesliga 2008-9 32
Baden Baden GER Bundesliga 2009-10 32
Baia Sprie ROM Limpedea Cup 66
Baku AZE AZE vs World Rapid 32
Baku AZE ch-AZE U20 36
Baku AZE ch-AZE 50
Baku AZE Open 53
Balatonlelle HUN XXVII Open A 193
Ballerup DEN Copenhagen Chess Challenge 337
Barbera ESP XXXII Open 270
Barcelona ESP Casino GM 45
Barcelona ESP XI Sants Open 198
Bartlesville USA 24th OCF FIDE P-66 Ch Cl 63
Basel SUI Hilton Schachfestival 57
Bastia FRA Corsica Masters 126
Bazna ROM III Kings' Tournament 30
Beijing CHN zt 3.5 Men 66
Beijing CHN zt 3.5 Women 66
Beirut LIB 16th ch-Asian Cities Dubai Cup 535
Belgium BEL TCh-BEL 2008-9 288
Belgrade SRB 41st WGM 45
Belgrade SRB Spring Open 488
Belorechensk RUS Doroshkevicha Mem 304
Benasque ESP XXIX Open 83
Benidorm ESP XXII Open 89
Beograd SRB 10th Veselin Boskovic Mem 72
Bergen NOR ch-NOR 108
Berlin GER Bundesliga 2008-9 64
Berlin GER GM 90
Bhubaneswar IND 1st SCS GM Open 255
Biel SUI GM 31
Biel SUI Hanowa Generations 50
Biel SUI MTO 166
Bilbao ESP 2nd Grand Slam Masters 12
Bischwiller FRA 12th Festival IM 45
Blagoevgrad BUL 73rd ch-BUL 91
Boeblingen GER 26th Open 139
Bogatynia POL ch-POL w 66
Bogota COL IV Open 285
Bolungarvik ISL ch-ISL 66
Borup DEN 4th Xtracon Skovbo 299
Bosnjaci CRO 14th Open 325
Braila ROM Maria Albulet Mem 45
Branchburg USA 1st DOCA FIDE Inv 54
Brasschaat BEL 9th Open 123
Brasschaat BEL Masters 45
Bratto ITA Open 107
Bremen GER Bundesliga 2009-10 40
Brescia ITA Open 245
Bridgetown BAR Heroes Day Cup Candidates 45
Bridgetown BAR Heroes Day Cup Masters 63
Brno CZE GM Dopravni 45
Brno CZE IM Tespo Engineering 55
Brno CZE Open Duras BVK FIDE 154
Bucharest ROM Victor Ciocaltea Mem 65
Buchen GER Baroque Chess Festival 64
Budapest HUN 25th Spring Festival 259
Budapest HUN Bela Perenyi Mem 132
Budapest HUN FSFMA April 45
Budapest HUN FSFMA May 45
Budapest HUN FSFMB April 18
Budapest HUN FSFMB May 45
Budapest HUN FSGM April 49
Budapest HUN FSGM August 83
Budapest HUN FSGM February 56
Budapest HUN FSGM July 67
Budapest HUN FSGM June 45
Budapest HUN FSGM March 57
Budapest HUN FSGM November 37
Budapest HUN FSGM October 45
Budapest HUN FSGM September 45
Budapest HUN FSIM February 55
Budapest HUN FSIM May 45
Budapest HUN FSIM November 55
Budapest HUN FSIMA April 70
Budapest HUN FSIMA August 46
Budapest HUN FSIMA July 55
Budapest HUN FSIMA June 69
Budapest HUN FSIMA March 112
Budapest HUN FSIMA October 44
Budapest HUN FSIMA September 78
Budapest HUN FSIMB April 32
Budapest HUN FSIMB August 44
Budapest HUN FSIMB July 55
Budapest HUN FSIMB June 30
Budapest HUN FSIMB March 30
Budapest HUN FSIMB October 46
Budapest HUN FSIMB September 29
Budapest HUN II Gedeon Barcza Mem 6
Budapest HUN TCh-HUN 2008-9 300
Budva MNE 10th EICC Playoff 3rd-4th 2
Budva MNE 10th EICC Playoff 28
Budva MNE 10th EICC Qualification Playoff 16
Budva MNE 10th EICC 2120
Buenos Aires ARG 1st Duchamp Mem 45
Buenos Aires ARG 2nd Bolivar Open 96
Buenos Aires ARG Champions League CAA 126
Buenos Aires ARG ITT Proyeccion U20 45
Buenos Aires ARG Open Univ La Punta CAA 127
Buga COL ch-Mayo Nacional 45
Bunratty IRL Masters 114
Caen FRA Masters 45
Caguas PUR ch-PUR 60
Cairo EGY ch-EGY 45
Caleta ENG 7th Gibtelecom Masters Playoff 2
Caleta ENG 7th Gibtelecom Masters 920
Calgary CAN CICC Open 85
Canberra AUS 47th Doeberl Cup Premier 329
Cannes FRA TOP 16 GpB 48
Cape Town RSA ch-RSA 66
Cape Town RSA ChessCube SA Open 30
Cappelle la Grande FRA 25th Open 419
Cardiff WLS ch-WLS 103
Carugate ITA Computer Chess Cup IV 48
Cesky Krumlov CZE South Bohemia Open 132
Cetinje MNE 61st ch-MNE 66
Chalkida GRE 24th ICT Acropolis 446
Chalons en Champagne FRA TOP 16 GpB 128
Chengdu CHN Torch Real Estate Cup 5
Chotowa POL 66th ch-POL Playoff 2
Chotowa POL 66th ch-POL 66
Clichy FRA TOP 16 GpA 48
Cochabamba BOL V ch-South America U20 81
Collado Villalba ESP XXVI Open A 330
Colonie USA 31st ch-NY-State 36
Condino ITA World Seniors w 66
Condino ITA World Seniors 536
Condom FRA IM 45
Condom FRA Open 113
Copenhagen DEN K41 Scandinavian Open 110
Corsica FRA Rapid Match 4
Coubertin FRA Ch-Paris Int 133
Coulsdon ENG CCF Easter 91
Creon FRA 14th Open 139
Curitiba BRA ITT IEP 30
Cutro ITA XV Leonardo di Bona Magistrale 108
Dagomys RUS 10th TCh-RUS w 112
Dagomys RUS 16th TCh-RUS HL 270
Dagomys RUS 16th TCh-RUS Premier 168
Dagomys RUS ch-RUS U20 w 30
Dagomys RUS ch-RUS U20 30
Dahka BAN 9th UIL&UL GM 188
Dapitan PHI Battle of the GMs 56
Decin CZE ch-CZE Juniors 66
Decin CZE ch-CZE 108
Decs HUN TCh-HUN 2008-9 24
Denmark DEN 47th XtraCon TCh-DEN 2008-9 248
Denmark DEN 48th XtraCon TCh-DEN 2009-10 119
Dhaka BAN 35th ch-BAN Withdrawn 3
Dhaka BAN 35th ch-BAN 78
Dieppe FRA IM 45
Dieppe FRA Match 4
Dieppe FRA Open 9
Dieren NED Dutch Open 237
Ditzingen GER Stuttgarter State Champs A 70
Donostia ESP City of Culture GM Playoff 2
Donostia ESP City of Culture GM 46
Donostia ESP Diputacion Foral de Gipuzkoa 46
Donostia ESP Euskal Xake Eskola 45
Donostia ESP KUTXA 47
Donostia ESP XIX Open de Gros 56
Donostia San Sebastian ESP XXXII Open 180
Dortmund GER Helmut Kohls IM 45
Dortmund GER Sparkassen GM 30
Dresden GER ZMD Open 772
Dubai UAE 11th Dubai Open 275
Dublin IRL ch-IRL 90
Dupnitsa BUL 58th ch-BUL w 66
Edinburgh SCO 1st Chess Scotland Int Op CC 80
Edinburgh SCO ch-SCO 499
Edinburgh SCO Congress Premier 35
Edinburgh SCO Quality Chess Int 45
Edmonton CAN Canadian Open 250
Eforie Nord ROU TCh-ROU Superliga 264
Eforie Nord ROU TCh-ROU w Superliga 134
Eger HUN 57th ch-HUN w 45
Elancourt FRA 11th Open St-Quentin en Yvelines 224
Emsdetten GER Bundesliga 2008-9 32
Emsdetten GER Bundesliga 2009-10 32
Enschede NED University of Twente YM 80
Eppingen GER Bundesliga 2008-9 32
Eppingen GER Bundesliga 2009-10 40
Evpatoria UKR ch-UKR w 189
Fermo ITA XIX EYCC Boys U14 104
Fermo ITA XIX EYCC Boys U16 387
Fermo ITA XIX EYCC Boys U18 375
Fermo ITA XIX EYCC Girls U16 231
Fermo ITA XIX EYCC Girls U18 136
Finland FIN TCh-FIN 2009-10 200
Finland FIN TCh-FIN 159
Frydek Mistek CZE ArcelorMittal Open 180
Frydek Mistek CZE ARCIMPEX Cup 45
Frydek Mistek CZE CEZ Cup 45
Frydek Mistek CZE KFP Cup 45
Geneva SUI 26th Open 30
Genova ITA Man-Machine 2
Geraadsbergen BEL 25th Open 232
Germany GER Frauenbundesliga 2009-10 144
Ghent BEL 32nd Taminco Open 185
Gjovik NOR Aker CC Blitz 3
Gjovik NOR Aker CC Rapid Bronze 2
Gjovik NOR Aker CC Rapid Final 2
Gjovik NOR Aker CC Rapid 12
Gjovik NOR Open A 158
Gold Coast AUS Oceania Zonal 459
Graechen SUI ch-SUI 184
Graz AUT TCh-AUT 1st Bundesliga 2008-9 143
Groningen NED Match 1
Groningen NED Open A 119
Guelph CAN ch-CAN p 2
Guelph CAN ch-CAN 134
Guernsey GCI Guernsey Open 267
Gurgon IND 1st Open 190
Gyumri ARM GM 45
Ha Noi VIE ch-VIE KO 3rd-4th 2
Ha Noi VIE ch-VIE KO Places 20
Ha Noi VIE ch-VIE KO 6
Ha Noi VIE ch-VIE Stage1 180
Haaksbergen NED ch-NED w 30
Haaksbergen NED ch-NED 39
Haarlem NED BDO Challenger 45
Haarlem NED BDO Premier 45
Halifax ENG British Rapidplay 62
Halkidiki GRE Greek Cup Finals 16
Hamburg GER 12th IHEM 152
Hamburg GER Bundesliga 2008-9 32
Hamburg GER Bundesliga 2009-10 32
Hastings ENG 85th Masters 207
Hastings ENG Masters 249
Havana CUB XLIV Capablanca Memorial Elite 30
Havana CUB XLIV Capablanca Memorial Open 643
Havana CUB XLIV Capablanca Memorial Premier 30
Helsingor DEN Politiken Cup 1979
Heraklion GRE 5th Gazi Open 52
Heraklion GRE Gazi Open 25
Hilversum NED Intomart GfK Open 56
Hinckley Island ENG 4NCL 2008-9 126
Ho Chi Minh City VIE zt 3.3 w 135
Ho Chi Minh City VIE zt 3.3 239
Honiara SOL Solomon Islands Int 45
Hoogeveen NED Unive Crown 12
Hoogeveen NED Unive Open 278
Hustopece CZE Rapid 36
ICC INT 10th Dos Hermanas Internet 110
ICC INT USCL 2009 277
ICC INT USCL QF 2009 16
ICC INT USCL SF 2009 8
Indianapolis USA 110th US Open Playoff 1
Indianapolis USA 110th US Open 416
Instanbul TUR FIDE Women's Grand Prix 85
Israel ISR TCh-ISR 2008-9 144
Izhevsk RUS Corporation Centre Cup 281
Jenbach AUT ch-AUT 297
Jenbach AUT TCh-AUT 2009-10 108
Jermuk ARM 5th FIDE GP 91
JinZhou CHN Maotai Prince Cup Kings 28
JinZhou CHN Maotai Prince Cup Queens 28
Jyvaskyla FIN 19th Heart of Finland Open 149
Kalamaria GRE 6th Open 90
Kallithea GRE 37th Greek Teams 750
Karaganda KAZ 75th Ann Karaganda City 30
Kavala GRE Open 204
Kazan RUS ch-PriFO 436
Kazan RUS XXXI Nezhmetdinov Mem 342
Kazincbarcika HUN TCh-HUN 2008-9 48
Khanty-Mansiysk RUS World Cup 221
Kharkiv UKR Kaissa Men 45
Kharkiv UKR Kaissa Women 30
Kharkiv UKR Matskevich Mem GM 45
Kharkov UKR 11th Rector Cup Match of Champions 20
Kirishi RUS Young Stars of the World 66
Kolkata IND 4th Kolkata Open 150
Kragujevac SRB ch-SRB 91
Kragujevac SRB TCh-SRB 1st League 396
Kungsor SWE ch-SWE 91
Kyiv UKR 7th V.Nabokov Mem 66
L'Estartit ESP III Illes Medes Open 6
La Fere FRA 8th Open 550
La Laguna ESP III Open 572
La Pineda de Vila-Seca ESP ch-ESP Universities 30
La Plata ARG 84th ch-ARG Semifinal 141
La Plata ARG 84th ch-ARG 66
La Roda ESP XXXVI Open 160
Las Palmas ESP Open 188
Las Palmas ESP Pedro Lezcano Montalvo Mem 30
Las Palmas ESP Trofeo Cabildo 38
Las Tunas CUB ch-CUB 46
Las Vegas USA National Open 94
Las Vegas USA North American Open 37
Le Port Marly FRA TOP 16 Poule Basse 192
Le Port Marly FRA TOP 16 Poule Haute 240
Le Touquet FRA 24th GP Open A 139
Ledyard USA Foxwoods Open 190
Leeuwarden NED Haye Kramer Zeskamp 15
Leeuwarden NED Waling Dijkstra GpA 132
Leiden NED 69th Noteboom Mem GpA 59
Leiden NED LTC Open A 102
Lenk SUI Open 110
Leon ESP XXII Rapid KO 17
Leros GRE 1st Artemis Cup 90
Liberec CZE Open 200
Linares ESP TCh-ESP Div Honor CECLUB 18
Linares ESP XXVI SuperGM 56
Lipetsk RUS King's Gambit A 45
Lipetsk RUS King's Gambit B 55
Lishui CHN XingQiu Open 90
Litomysl CZE 11th Christmas Open 140
Litomysl CZE Czech Christmas 32
Livry-Gargan FRA Rapid 72
Lleida ESP ch-Catalunya 3rd-4th 1
Lleida ESP ch-Catalunya 33
London ENG 127th Varsity Match 8
London ENG 1st Big Slick GM 45
London ENG 7th Staunton Memorial GM 45
London ENG 7th Staunton Memorial 50
Los Angeles USA ch-SCCF State 24
Los Angeles USA LA Open 16
Los Angeles USA Lina Grumette Memorial Day Classic 26
Lubawka POL Brama Lubawska 63
Lubbock USA SPICE Spring Inv 30
Lubbock USA Susan Polgar Nat Inv Girls 142
Lubbuck USA SPICE Cup A 30
Lubbuck USA SPICE Cup B 45
Lublin POL 1st GM 65
Lublin POL TCh-POL 270
Lugo ESP LIII TCh-ESP CECLUB Gp1 90
Lutterworth ENG Leicester Int 28
Lviv UKR 80th Jubilee Viktor Kart 66
Lvov UKR 80th Viktor Kart Jubilee 45
Maastricht NED 3rd ENCI Limburg Open 320
Mainz GER 14th WCh-Rapid 3rd-4th 4
Mainz GER 14th WCh-Rapid Final 4
Mainz GER 14th WCh-Rapid Prelim 12
Mainz GER 16th ORDIX Open 110
Mako HUN TCh-HUN 2008-9 36
Malaga ESP 12th Open 446
Malaga ESP Costa del Sol Open 72
Malmo SWE Sigeman & Co 15
Manama BHN Arcapita Open 89
Manises ESP III Cerrado Manises 39
Manly Sydney AUS Australian Open 403
Mar de Ajo ARG Magistral 45
Mar del Plata ARG 1st Mercosur Olimpiada 122
Mar del Plata ARG XL Open 282
Marianske Lazne CZE GM 66
Marianske Lazne CZE IMA 66
Marianske Lazne CZE IMB 66
Marianske Lazne CZE Open 151
Martuni ARM Lake Sevan GM 45
Medellin COL Centroamericano & Caribbean U20 w 111
Medellin COL Centroamericano & Caribbean U20 215
Mendes BRA Pan-American Teams 60
Merlo ARG 5th IRT Playoff 3
Merlo ARG 5th IRT 15
Mesa USA Copper State Int 148
Metz FRA TOP 16 GpB 48
Metz FRA XXVII Open 88
Miercurea Ciuc ROM XII Bancpost A 143
Milwaukee USA US Junior Closed 28
Minsk BLR ch-BLR Girls 52
Minsk BLR ch-BLR U20 28
Minsk BLR ch-BLR w 45
Minsk BLR ch-BLR 45
Miskolc HUN Rapid Match 8
Mislata ESP 43rd Open 181
Mona JAM Magnificent Chess UWI Masters 21
Mondariz ESP IX Gema Open 105
Montcada ESP LIII TCh-ESP CECLUB Gp2 89
Montcada i Reixac ESP XVII Open 90
Montevideo URU ch-URU 66
Montevideo URU Panamericano U20 152
Montreal CAN CIQ 45
Montreal CAN Quebec Open 93
Montreal CAN TIM 66
Moscow RUS 1st WCT GM 39
Moscow RUS 2nd WCT GM 45
Moscow RUS 59th ch-RUS w 5
Moscow RUS 62nd ch-RUS 5
Moscow RUS Aeroflot Open A2 2
Moscow RUS Aeroflot Open 339
Moscow RUS ch-Moscow men 28
Moscow RUS Open A 216
Moscow RUS Open C Women 54
Moscow RUS Open 48
Moscow RUS Tal Memorial 45
Moscow RUS World Blitz 462
Muelheim GER Bundesliga 2008-9 63
Muelheim GER Bundesliga 2009-10 33
Mukachevo UKR Christmas Rapid 22
Mukachevo UKR Match 6
Mukachevo UKR Rapid Rematch 6
Mukachevo UKR Spring 66
Mulhouse FRA TOP 16 GpA 176
Mumbai IND 2nd Mayors Cup 283
Naberezhnye Chelny RUS VI Muhamedzjanov Mem 29
Nagykanizsa HUN TCh-HUN 2008-9 36
Nalchik RUS 4th FIDE GP 91
Namur BEL ch-BEL Expert 45
Nancy FRA It A 50
Nancy FRA It B 50
Nanjing CHN 2nd Pearl Spring 30
Nanjing CHN FIDE GP w 66
Nashua USA Nashua Open 37
Natanya ISR Richard Riordan GM Blitz 78
Natanya ISR Richard Riordan GM Rapid 78
Netherlands NED TCh-NED 2008-9 246
Netherlands NED TCh-NED 2009-10 100
Neustadt an der Weinstrasse GER 2nd Pfalz Open 162
New Delhi IND 7th Parsvnath Open 559
New Delhi IND Asian Zone 3.2 m 78
New Delhi IND Asian Zone 3.2 w 21
New York USA 2nd Marshall CC Int 27
Nice FRA 18th Amber Blindfold 66
Nice FRA 18th Amber Rapid 66
Nimes FRA ch-FRA National A 66
Nimes FRA ch-FRA National B 66
Nimes FRA ch-FRA National w 30
Ningbo CHN 2nd WTeam w 180
Nova Gorica SLO 14th HIT Open 117
Novi Sad SRB 17th TCh-Eur 644
Novi Sad SRB 8th TCh-Eur w 456
Nuernberg GER 6th LGA Premium Cup 477
Odessa UKR 3rd ACP World Rapid Cup 44
Odessa UKR 5th Geller Mem Open A 274
Ohrid MKD 14th ECC w 180
Ohrid MKD 25th ECC 1316
Oklahoma City USA OK Open 65
Olomouc CZE GMA 45
Olomouc CZE GMB 45
Olomouc CZE IMA 45
Olomouc CZE IMB 45
Olomouc CZE IMC 45
Olomouc CZE Open 135
Oslo NOR Arnold Eikrem Memorial 45
Oslo NOR Knut Bockman Cup 153
Ostrava CZE FIDE Open 54
Ostrava CZE GM 16
Ourense ESP Galicia Festival Blitz 60
Paderborn GER Schachtuerken-Cup A 35
Paks HUN I Teller Ede Mem WGM 30
Paks HUN TCh-HUN 2008-9 12
Paks HUN VII Marx Gyorgy Mem 31
Palau ITA Porto Mannu Open 221
Paleohora GRE 2nd Open 225
Palma de Mallorca ESP 74th ch-ESP Absoluto 513
Pamplona ESP 17th WCCC 45
Pamplona ESP III Deportiva San Juan Open 134
Pamplona ESP XIX Magistral 5
Panevezys LAT Algimantas Cesnauskas Mem 45
Panevezys LTU Open A 188
Pardubice CZE Czech Open A 1070
Pardubice CZE Synthesia Rapid Open 135
Pardubice CZE TCh Eur-Youth U18 g 112
Pardubice CZE TCh Eur-Youth U18 168
Pardubice CZE Tchibo Open B 94
Paris FRA FRA-ARM Rapid 32
Parramatta AUS Sydney International Open 438
Parsipanny USA US Amateur Team-ch East 416
Perugia ITA 1st Int Open 110
Peterhof RUS GMA 78
Peterhof RUS Petrovskaya Ladya GM1 55
Peterhof RUS Petrovskaya Ladya GM2 45
Philadelphia USA World Open 159
Poikovsky RUS 10th Karpov 45
Porto Carras GRE 4th Summer Cup 96
Porto San Giorgio ITA XXI Festival Open A 274
Pozarevac SRB TCh-SRB w 171
Praca Seca BRA I Sonnenfeld Mem 35
Prague CZE Cez Trophy Rapid 8
Prague CZE Open A 134
Prievidza CZE XXXII Banicky kahanec 45
Prievidza SVK 31st Banicky kahanec 57
Ptuj SLO Open 288
Puerto Madryn ARG WJun Girls 290
Puerto Madryn ARG WJun 579
Pula CRO Open 271
Queenstown NZL Queenstown Classic 1067
Rakvere EST ch-EST Playoff 2
Rakvere EST ch-EST w 45
Rakvere EST ch-EST 45
Ramos Mejia ARG Copa Ajedrez Plus 71
Ratten AUT It 4
Reggio Emilia ITA 51st It B 20
Reggio Emilia ITA 51st It 20
Reggio Emilia ITA 52nd It 15
Rekjavik ISL TCh-ISL 2009-10 168
Remagen GER Bundesliga 2008-9 33
Rethymno GRE Open 181
Reykjavik ISL Bolungarvik Open 72
Reykjavik ISL ch-ChessClub A 45
Reykjavik ISL Open 778
Riga LAT Gipslis Mem GM 45
Rijeka CRO 7th ch-Mediterranean 287
Rio de Janeiro BRA ch-CXG IRT JC Ferreira 36
Rio de Janeiro BRA CXG Match 3
Rio de Janeiro BRA I Maravilhosa Festival 45
Rio de Janeiro BRA zt 2.4 w 6
Rio de Janeiro BRA zt 2.4 47
Rogaska Slatina SLO ch-Euro Senior w 37
Rogaska Slatina SLO ch-Euro Senior 286
Rogaska Slatina SLO Mitropa Cup w 56
Rogaska Slatina SLO Mitropa Cup 180
Roquetas de Mar ESP XX Open 54
Saarbruecken GER 80th ch-GER 199
Sabadell ESP II Open 89
Sabadell ESP Tancats de la Societat Coral C IM 45
Sabadell ESP Tancats de la Societat Coral C MC 45
Sabadell ESP Tancats de la Societat Coral C 44
Saint Affrique FRA 17th Open 117
Saint Louis USA ch-USA w 40
Saint Louis USA ch-USA 143
Saint-Lo FRA IM 45
Salou ESP XI Open 35
San Diego USA 31st Southern California Open 21
San Jose CRC zt 2.3 64
Santiago CHI Rapid Match 2
Santiago de Cuba CUB VI Moncada Elite 66
Santiago de Cuba CUB VI Moncada Open 135
Sao Paolo BRA TCh Paulista Interclub 105
Sao Paulo BRA Continental ch-Americas Playoff 15
Sao Paulo BRA Continental ch-Americas 460
Sao Paulo BRA Match 4
Sao Paulo BRA VI Magistral Hebraica 45
Sarajevo BIH 39th Bosna 30
Sarajevo BIH BHTelecom Open 24
Schwarzach AUT 24th Open 180
Semriach AUT 8th Open 5
Senigallia ITA 41st TCh-ITA 170
Senta SRB 13th Battle of Senta Open A 341
Sentjur SLO TCh-SLO East 1st League 269
Serpukhov RUS Moscow Region Spring GM 120
Seville ESP XXXIV Open 186
Sibenik CRO 18th CRO-Cup 320
Sibenik CRO 18th TCh-CRO b 270
Sibenik CRO 18th TCh-CRO w 135
Sibenik CRO 18th TCh-CRO 270
Silkeborg DEN ch-DEN 153
Silla ESP I Silla & Alcudia Crespins 45
Sitges ESP III It 45
Sitges ESP XXXV d'Esca Open 90
Sochi RUS RUS-CHN Match Blitz 50
Sochi RUS RUS-CHN Match Rapid 50
Sochi RUS RUS-CHN Match Standard 25
Sochi RUS RUS-CHN Match w Blitz 50
Sochi RUS RUS-CHN Match w Rapid 50
Sochi RUS RUS-CHN Match w Standard 25
Sofia BUL 5th MTel Masters 30
Sofia BUL World Chess Challenge 7
Solingen GER Bundesliga 2008-9 32
Solingen GER Bundesliga 2009-10 32
Sort ESP 5th Open 173
South Padre Island USA Pan-American Intercollegiate 128
Southampton BER Bermuda Open 6
Southend ENG Jack Speigel Mem 31
St Petersburg RUS 10th EICC w 1006
St Petersburg RUS 81st ch-StP 91
St Petersburg RUS 82nd ch-St Petersburg 55
St Petersburg RUS Baltic Queen 45
St Petersburg RUS Chigorin Mem Open 1183
St Petersburg RUS FINEC GM 45
St Petersburg RUS Russia Cup w 52
St Petersburg RUS Russia Cup 86
Stara Pazova SRB Open 90
Staverton ENG 4NCL 2008-9 243
Stillwater USA 27th NAO OCF FIDE Open 151
Stillwater USA Winter Open 131
Stockholm SWE 38th Rilton Cup 2008-9 101
Stockholm SWE 39th Rilton Cup 169
Stockholm SWE Junior DM Final 45
Stockholm SWE Salongernas IM 45
Stockholm SWE SCT GM 45
Stockholm SWE SCT WIM 45
Struga MKD XVIII TCh-MKD 167
Sturbridge USA Eastern Class Ch 27
Subic Bay PHI 8th Asian Continental Open 664
Subic Bay PHI 8th Asian Continental Women 349
Subic PHI Subic Open 259
Sunningdale ENG 4NCL 2008-9 125
Sunningdale ENG 4NCL 2009-10 128
Sunny Beach BUL TCh-BUL w 84
Sunny Beach BUL TCh-BUL 168
Szeged HUN 59th ch-HUN 45
Szombathely HUN Genset Cup 45
Szombathely HUN TCh-HUN 2008-9 36
Tallinn EST Paul Keres Mem Men 28
Tallinn EST Paul Keres Mem Prelim 48
Tallinn EST Paul Keres Mem Women 28
Tashkent AZE 3rd Georgi Agzamov Mem 133
Tashkent UZB ch-UZB 78
Tashkent UZB zt 3.4 w 55
Tashkent UZB zt 3.4 91
Tbilisi GEO 66th ch-GEO w 67
Tbilisi GEO 68th ch-GEO 93
Tbilisi GEO Maia Chiburdanidze Cup 231
Tbilisi GEO Municipality Cup 311
Tegernsee GER Bundesliga 2008-9 32
Tehran IRI Mate of the King Blitz 12
Tehran IRI Mate of the King Classical 4
Tehran IRI Mate of the King Rapid 4
Tel Aviv ISR Yoel Geva YTGM 45
Teplice CZE Open 508
Tetevan BUL 24th Open 152
Thessaloniki GRE Open 108
Timisoara ROM 4th Timisoara Cup A 45
Timisoara ROM 4th Timisoara Cup B 45
Toluca MEX LV Abierto Mexicano 72
Tomsk RUS Petr Izmailov Mem 351
Toronto CAN PWC Open 122
Torquay ENG 96th ch-GBR 438
Torredembarra ESP XI Open 45
Travemuender GER 26th Open 28
Treforest WLS 6th South Wales Int 198
Triesen LIE 27th Liechtenstein Open 181
Tripoli LBA ch-Africa w 70
Tripoli LBA ch-Africa 153
Tromso NOR Arctic Chess Challenge 527
Ulan Bator MGL ch-MGL 153
Ulan Bator MGL Global Chess 30
Ulan Ude RUS ch-RUS HL 308
Upper Lake USA Blitz Match 8
Upper Lake USA Rapid Match 6
Utrecht NED OKU 136
Uxbridge ENG A2Bmedialtd.com Int Gp A 45
Uxbridge ENG A2Bmedialtd.com Int Gp B 43
Uxbridge ENG A2Bmedialtd.com Int Gp C 54
Uxbridge ENG Uxbridge Congress Open 148
Valencia ESP Blitz Match 8
Valencia ESP Rapid Match 4
Varna BUL Open 157
Velden AUT 11th European Senior Team 967
Venlo NED NK Jeugd A 107
Vienna AUT 16th Vienna Open 324
Villa Ballester ARG LIX Verano Open 131
Villa De Aranjuez ESP 1st Int 46
Villa Martelli ARG ITT Vicente Lopez 70
Villa Martelli ARG Mercosur Cup 56
Villandry FRA Coupe de France Finale 4
Villarrobledo ESP XXIV Rapid 35
Villava ESP IV Tch-ESP Selecciones Autonomicas 245
Vilnius LTU ch-LTU 66
Vlissingen NED HZ Open 451
Voronezh RUS 13th FIDE Open 491
Voronezh RUS 13th Master Open 414
Voronezh RUS 13th Open 161
Voronezh RUS 59th ch-RUS w HL 144
Vratsa BUL Women's Open 120
Warsaw POL 4th Polonia Wroclaw Open A 144
Warsaw POL Najdorf Mem GMA 45
Warsaw POL Najdorf Mem Open 425
Wattenscheid GER Bundesliga 2009-10 40
Werder Bremen GER Bundesliga 2008-9 32
Wheeling USA Chicago Open Armageddon 1
Wheeling USA Chicago Open 96
Wijk aan Zee NED Corus A 91
Wijk aan Zee NED Corus B 91
Wijk aan Zee NED Corus C 91
Winterthur SUI 9th Master Open 117
Wroclaw POL 4th Polonia Wroclaw Open A 144
Xinghua Jiangsu CHN ch-CHN w 66
Xinghua Jiangsu CHN ch-CHN 66
Zafra ESP III Ruy Lopez 28
Zagreb CRO Open A 150
Zagreb CRO Open B 183
Zalaegerszeg HUN TCh-HUN 2008-9 12
Zalakaros HUN XXVIII Open 162
Zaragoza ESP III St.Casablanca Open 70
Zdar nad Sazavou CZE Highlands Open 115
Zdar nad Sazavou CZE IMA 45
Zuerich SUI Champions Rapid 28
Zuerich SUI Champions Simul 15
Zuerich SUI Jubilee Open 216
Zupanja CRO 15th Festival Open A 60
Zurich SUI Christamas Open Masters 92