Aarhus DEN Summer IM
Abu Dhabi UAE Ramadan Master Open
Agios Kirykos GRE Aegean Open
Ajaccio FRA 14th Corsica KO
Alushta UKR ch-UKR
Alushta UKR TCh-UKR Clubs
Alzira Oliva Alcudia ESP Magistral
Amadora POR ch-POR
Americana BRA 77th ch-BRA
Amersfoort NED KNSB Cup
Amsterdam NED 4th NH Chess Tournament
Amsterdam NED 5th NH Chess Tournament Playoff
Amsterdam NED 5th NH Chess Tournament
Amsterdam NED Max Euwe Challenge
Amsterdam NED Max Euwe Match
Ankara TUR Angora GM Schev
Ankara TUR Campomanes Mem IM
Ankara TUR Campomanes Mem WIM
Antakya TUR Open
Antakya TUR WCh Women Playoff
Antakya TUR WCh Women
Antwerp BEL InventiChess GM
Arad ROU Open
Arco ITA 20th World Seniors Women
Arco ITA 20th World Seniors
Arco ITA 32nd Open
Arlington USA Continental Class Ch
Arvier ITA 42nd TCh-ITA Masters
Arvier ITA 6th ch-EU
Aschach AUT 18th Donau Open
Aschach AUT 19th Donau Open
Astrakhan RUS FIDE GP
Asuncion PAR III Copa Roggio A
Asuncion PAR III Copa Roggio B
Asuncion PAR III Copa Roggio C
Asuncion URU ch-PAR
Asuncion URU III Carlos Gamarra Mem
Athens GRE 4th SOP-SMAOK Open
Auckland NZL ch-NZL
Aue GER Schachbundesliga 2010-11
Avoine FRA 25th Touraine Open
Bad Liebenzell GER 81st ch-GER
Bad Wiessee GER 14th OIBM
Bad Woerishofen GER 26th ChessOrg Schachfestival
Bad Zwischenahn GER NordWest-Cup
Badalona ESP 36th Open
Baden AUT TCh-AUT 2009-10
Baden-Baden GER Bundesliga 2009-10
Baden-Baden GER Schachbundesliga 2010-11
Baia Sprie ROM 2nd Limpedea Cup
Baile Herculane ROU TCh-ROU Superliga w
Baile Herculane ROU TCh-ROU Superliga
Baile Olanesti ROU ch-ROU m
Baile Olanesti ROU ch-ROU w
Baku AZE Azerbaijanian Solidarity Day
Baku AZE Open
Baku AZE Presidents Cup
Balaguer ESP 15th Open
Bandar Seri Begawan BRU Brunei Inv IM
Bandar Seri Begawan BRU Brunei Inv IM2
Banska Stiavnica SVK Blitz Match
Banska Stiavnica SVK Int ch-SVK OpenA
Banska Stiavnica SVK Living Chess
Bansko BUL Bansko Grand Chess Open
Bar MNE Open
Barbera del Valles ESP XXXIII Open
Barcelona ESP Magistral Barcelona
Basel SUI Meister Open
Bastia FRA 14th Corsica KO
Bastia FRA 14th Corsica Masters
Batumi GEO EYCC Boys U10
Batumi GEO EYCC Boys U12
Batumi GEO EYCC Boys U14
Batumi GEO EYCC Boys U16
Batumi GEO EYCC Boys U18
Batumi GEO EYCC Boys U8
Batumi GEO EYCC Girls U10
Batumi GEO EYCC Girls U12
Batumi GEO EYCC Girls U14
Batumi GEO EYCC Girls U16
Batumi GEO EYCC Girls U18
Batumi GEO EYCC Girls U8
Beijing CHN TCh-CHN
Belfort FRA 85th ch-FRA Playoff
Belfort FRA 85th ch-FRA w
Belfort FRA 85th ch-FRA
Belfort FRA ch-FRA NatB
Belgorod RUS Russia Cup Final KO Women
Belgorod RUS Russia Cup Final KO
Belgrade SRB 2nd Balkan Grand Prix Final
Belgrade SRB 42nd WGM
Benasque ESP 30th Open
Berlin GER Bundesliga 2009-10
Berlin GER Lichtenrader Herbst
Berlin GER Schachbundesliga 2010-11
Bhubaneswar IND 2nd SCS Open
Bhubaneswar IND 37th ch-IND w
Biel SUI MTO
Biel SUI YGM Playoff
Biel SUI YGM
Bihac BIH 9th TCh-BIH Premier
Bilbao ESP Grand Slam Final Masters
Blackpool ENG Congress
Blagoevgrad BUL 2nd Kirov Memorial Open
Boeblingen GER 26th Open
Bogota COL GM
Bombarral POR Portuguese Supercup
Borovo CRO DDS GM
Borovo CRO II Dunav-Drava-Sava
Borovo CRO ZVO Open
Borup DEN 5th XtraCon Open
Bosnjaci CRO 15th Open
Bossum NED BSG Pinkster GpA
Braila ROU Maria Albulet Mem
Branchburg USA 2nd DOCA FIDE
Brasilia BRA XIV Vasconcellos Mem
Bratislava SVK TCh-SVK Extraliga 2010-11
Bratto ITA Open
Bremen GER Bundesliga 2009-10
Bremen GER Schachbundesliga 2010-11
Bridgetown BAR Heroes Day Cup Masters
Brighton ENG e2e4 Brighton Congress Open
Brno CZE 1st Open
Bronshoj DEN BSF 75th Ann.
Brownsville USA Final Four of College Chess
Bucharest ROU Cotroceni Women
Bucharest ROU Victor Ciocaltea Mem
Buchen GER Baroque Chess Festival
Budapest HUN 26th Budapest Spring Festival
Budapest HUN FSFMA December
Budapest HUN FSFMA November
Budapest HUN FSFMA October
Budapest HUN FSFMB December
Budapest HUN FSFMB November
Budapest HUN FSFMB October
Budapest HUN FSFMC December
Budapest HUN FSFMC November
Budapest HUN FSGM April
Budapest HUN FSGM August
Budapest HUN FSGM February
Budapest HUN FSGM July
Budapest HUN FSGM June
Budapest HUN FSGM March
Budapest HUN FSGM May
Budapest HUN FSGM November
Budapest HUN FSGM October
Budapest HUN FSGM September
Budapest HUN FSIM April
Budapest HUN FSIM December
Budapest HUN FSIM July
Budapest HUN FSIM March
Budapest HUN FSIM November
Budapest HUN FSIMA August
Budapest HUN FSIMA February
Budapest HUN FSIMA June
Budapest HUN FSIMA May
Budapest HUN FSIMA October
Budapest HUN FSIMA September
Budapest HUN FSIMB August
Budapest HUN FSIMB February
Budapest HUN FSIMB June
Budapest HUN FSIMB May
Budapest HUN FSIMB October
Budapest HUN FSIMB September
Budapest HUN Medosz Hotel
Buenos Aires ARG 85th ch-ARG
Buenos Aires ARG I Jorge Duarte IM
Buenos Aires ARG II Duchamp GM
Buenos Aires ARG ITT Benko Club Argentino
Buenos Aires ARG Najdorf Centenary Open
Bunratty IRL Bunratty Masters
Burdur TUR WY U-16 Olympiad
Burguillos ESP Tch-ESP CECLUB GpA
Burguillos ESP Tch-ESP CECLUB GpB
Burguillos ESP Tch-ESP CECLUB Permanencia
Burguillos ESP Tch-ESP CECLUB Titulo
Bursa TUR 7th World Team Championship
Cadca SVK TCh-SVK Extraliga 2010-11
Caleta ENG 8th Gibtelecom Masters Playoff
Caleta ENG 8th Gibtelecom Masters
Calgary CAN CICC
Cali COL Panam-Cont 2010
Calvi FRA 7th Balagne Open
Cammeray AUS Australian Open
Campinas BRA Vanderley Cason Melo Mem
Canakkale TUR Troya Open
Canberra AUS Doeberl Cup
Cannes FRA Open GpA
Canterbury AUS Australian Masters
Canterbury ENG 97th ch-GBR
Cap d'Agde FRA Trophee CCAS GpA
Cap d'Agde FRA Trophee CCAS GpB
Cap d'Agde FRA Trophee CCAS KO
Cape Town RSA ch-RSA
Cappelle la Grande FRA 26th Open
Cardiff WLS ch-WLS
Caxias do Sul BRA Festa Da Uva
Cesky Krumlov CZE 4th South Bohemia Open
Cetinje MNE TCh-MNE Premier League
Chalkis GRE Negroponte Open
Chalons en Champagne FRA TOP 16 GpB
Chalons-en-Champagne FRA Coupe de France Final
Chalons-en-Champagne FRA Coupe de France Women Final
Chennai IND 2nd Chennai Open
Chotowa POL 28th WJun Girls
Chotowa POL 49th WJun
Chur SUI Mitropa Cup w
Chur SUI Mitropa Cup
Ciego de Avila CUB 46th ch-CUB 3rd-4th
Ciego de Avila CUB 46th ch-CUB Final
Ciego de Avila CUB 46th ch-CUB
Clichy FRA TOP 16 GpB
Collado Villalba ESP 27th Open A
Colonie USA 132nd ch-New York State
Copenhagen DEN Politiken Cup
Copenhagen DEN Politiken Larsen Blitz b3
Copenhagen DEN Politiken Larsen Blitz
Copenhagen DEN Politiken Larsen Rapid
Cracow POL XXI Cracow Open
Creon FRA IM
Czech Rep CZE TCh-CZE 2010-11
Dagomys RUS 11th TCh-RUS Women
Dagomys RUS 17th TCh-RUS Higher League
Dagomys RUS 17th TCh-RUS Premier
Danzhou CHN 1st GM
Daventry ENG 4NCL 2010-11
Davis USA Red River Shoot-Out #8
Davos SUI Open
Deizisau GER 14th Neckar-Open
Delhi IND ch-Commonwealth
Denham ENG Uxbridge Premier
Denham ENG Uxbridge Young Masters
Denmark DEN 48th XtraCon TCh-DEN 2009-10
Denmark DEN 49th TCh-DEN XtraCon 2010-11
Dhaka BAN Parachute Advansed Int
Dhaka BAN Six Seasons GM
Di Roseto ITA 1st Open
Dieppe FRA 6th Open
Dieren NED Dutch Open
Donetsk UKR Amitan Memorial
Donostia ESP 33rd Open
Donostia ESP I Gipuzkoa Sports
Dortmund GER Helmut Kohls It
Dortmund GER Sparkassen GM
Dortmund GER Sparkassen Open A
Dresden GER Porzellancup
Dresden GER TCh-Eur Seniors
Dresden GER ZDMI Open
Dubai UAE 12th Open
Dublin IRL ch-IRL
Dun Laoghaire IRL Centenary GM
Dun Laoghaire IRL Centenary IM
Dunajov SVK TCh-SVK Extraliga 2010-11
Dupnitsa BUL 59th ch-BUL w
Eastleigh ENG Hampshire Individual
Edmonton CAN 5th Festival
Eforie Nord ROU Open
Eindhoven NED ch-NED w
Eindhoven NED ch-NED
El Sauzal ESP ch-ESP
Elgoibar ESP XX GM
Emsdetten GER Bundesliga 2009-10
Emsdetten GER Schachbundesliga 2010-11
Enschede NED Twente Young Masters
Eppingen GER Bundesliga 2009-10
Eppingen GER Schachbundesliga 2010-11
Erfurt GER Bundesliga 2009-10
Evry FRA TOP 16 GpA
Figueira da Foz POR VII Open
Figueres ESP XI Miquel Mas Open
Finland FIN TCh-FIN 2009-10
Forchheim GER 9th Sparkassen Open
Fortaleza BRA Aberto do Brasil
Fourmies FRA 34th Open
France FRA TOP 16 GpA
Fredrikstad NOR ch-NOR
Frydek Mistek CZE TCh-CZE 2010-11
Frydek-Mistek CZE 21st Pobeskydi Arcelor Mittal Cup
Frydek-Mistek CZE 21st Pobeskydi Chance Cup
Frydek-Mistek CZE 21st Pobeskydi Distep Cup
Frydek-Mistek CZE 21st Pobeskydi TS Cup
Geneva SUI 26th Open
Geneva SUI 27th Christmas Open
Gent BEL BEL-VSF
Geraardsbergen BEL Open
Germany GER Frauenbundesliga 1st Div 2010-11
Germany GER Frauenbundesliga 2009-10
Ghent BEL 33rd Taminco Open
Girona ESP I Open
Goch GER 21st Open
Gold Coast AUS Surfers Paradise Open
Gothenburg SWE Manhem Chess Week GM
Gran Canaria ESP III Montalvo Mem
Grand Havre Bay GBG Guernsey Open
Graz AUT 17th IM
Graz AUT 17th Open A
Graz AUT 17th WGM
Graz AUT TCh-AUT 2009-10
Graz AUT TCh-AUT 2010-11
Griesheim GER Schachbundesliga 2010-11
Groningen NED Match
Groningen NED Open A
Groningen NED Schaakfestival Open A
Guangzhou CHN 16th Asian Games Rapid Women
Guangzhou CHN 16th Asian Games Rapid
Guangzhou CHN 16th Asian Games Team Final Men
Guangzhou CHN 16th Asian Games Team Final Women
Guangzhou CHN 16th Asian Games Team Men
Guangzhou CHN 16th Asian Games Team Women
Guangzhou CHN TCh-CHN
Guben GER XIV New Year Open
Guingamp FRA TOP 16
Guingamp-Pabu FRA 14th Open
Guingamp-Pabu FRA CMB Breizh Masters Men
Guingamp-Pabu FRA CMB Breizh Masters Women
Gurgaon IND ch-IND National Teams
Haarlem NED BDO Challengers
Haarlem NED BDO Premier
Haarlem NED ROC Nova College GpA
Haifa ISR ch-ISR w Final
Haifa ISR ch-ISR w Prelim
Haifa ISR ch-ISR
Haifa ISR Channukah Closed
Halifax ENG British Rapidplay
Halle GER DPMM Ind
Halle GER DPMM
Hamburg GER Schachbundesliga 2010-11
Hamilton SCO ch-SCO
Harjumaa EST 11th Puhajarve Rapid
Hastings ENG 85th Masters
Hastings ENG Hastings Masters 2010-11
Havana CUB 45th Capablanca Mem Elite
Havana CUB 45th Capablanca Mem Open
Havana CUB 45th Capablanca Mem Premier
Hefei CHN 4th All China Games Rapid
Heidelberg GER Bundesliga 2009-10
Heviz HUN XXVIII Balaton GM1
Heviz HUN XXVIII Balaton GM2
Hillerod DEN ch-DEN
Hilton Head USA Sicilian Theme Match
Hilversum NED HSG Open
Hinckley Island ENG 4NCL 2009-10
Ho Chi Minh City VIE ch-VIE Playoff
Ho Chi Minh City VIE ch-VIE
Hoogeveen NED Unive Crown Group
Hoogeveen NED Unive Open
Hradec Kralove CZE Chladek & Tintera Open
Hustopece CZE Rapid Open
ICC INT ACCA WCRCC
ICC INT Dos Hermanas Blitz Final
ICC INT USCL
ICC USCL KO
ICCF 22nd WCh-Corr Final
ICCF 8th WCh-Corr w Final
Instanbul TUR 2nd Kahraman Olgac Mem
Irkutsk RUS ch-RUS Higher League
Irvine USA 111th US Open
Israel ISR TCh-ISR
Istanbul TUR 9th Open
Izhevsk RUS Corporation Centre Cup
Jermuk ARM 4th FIDE GP w
Jermuk ARM Karen Asrian Memorial
Jyvaskyla FIN Heart of Finland
Kalamaria GRE 7th Open
Kanazawa JPN WCCC 2010
Katernberg GER Bundesliga 2009-10
Kavala GRE 19th Open
Kayseri TUR 6th WSCC U17
Kazan RUS II Nezhmetdinov Mem
Kefar Sava ISR Scheveningen
Khanty-Mansiysk RUS 39th Olympiad Men
Khanty-Mansiysk RUS 39th Olympiad Women
Kharkiv UKR 6th Femida Cup 2010
Kharkov UKR 12th Rector Cup
Kilkenny IRL Kilkenny Masters
King of Prussia USA 38th World Open
Kingston JAM JNBS UWI Masters
Kirishi RUS VIII World's Youth Stars
Klaksvik FAI Heini Olsen Memorial
Konya TUR ch-TUR w
Konya TUR IsBank TCh-TUR
Kosice SVK TCh-SVK Extraliga 2010-11
Kragujevac SRB ch-SRB
Kristiansund NOR Arctic Stars Bronze
Kristiansund NOR Arctic Stars Final
Kristiansund NOR Arctic Stars Prelim
Kuala Lumpur INA UKM KL Masters
Kuala Lumpur MAS 3rd KL Open
Kuala Lumpur MAS 7th Malaysia Open
Kyiv UKR ch-UKR b18
Kyiv UKR ch-UKR g18
Kyustendil BUL 74th ch-BUL
La Bordeta ESP Sants Open A
La Fere FRA 9th Open
La Laguna ESP IV Open
La Massana AND Andorra Open
La Roda Albacete ESP XXXVII Open
Lanus ARG Bicentenario
Las Vegas USA National Open
Las Vegas USA North American Open
Legnica POL XXVI Governors Cup
Leicester ENG H E Atkins Memorial Open
Leiden NED 30th NED-op Computer
Leiden NED 4th LCT Blindfold
Leiden NED 4th LCT
Leiden NED ICT10
Leiden NED Noteboom Mem
Lenk SUI 22nd Kreuz-Open
Lenzerheide SUI ch-SUI
Leon ESP World Chess Open
Leon ESP XXIII Rapid KO
Leros GRE 2nd Artemis Cup
Liberec CZE 11th Liberec Open
Liberec CZE Liberec Open
Lieme GER 7th Lippe Cup
Lille FRA 1st LUCOPEN
Linares ESP XXVII SuperGM
Lipetsk RUS King's Gambit A
Lipetsk RUS King's Gambit B
Litomysl CZE 11th Christmas Open
Litomysl CZE Czech Chess Christmas 2010-11
Livigno ITA Open
Ljubljana SLO ch-SLO w
Ljubljana SLO ch-SLO
Lloydminster CAN 4th BATB Open
London ENG 128th Varsity Match
London ENG 2nd London Chess Classic
London ENG London Chess Classic FIDE Open Busy
London ENG London Chess Classic FIDE Open
London ENG London Chess Classic Women
London ENG Staunton Mem Consultation game
Los Angeles USA 1st Metropolitan IM
Los Angeles USA 46th American Open
Los Angeles USA Century West Open
Los Angeles USA SCCF State Championship
Lubbock USA SPICE Cup GMA
Lubbock USA SPICE Cup GMB
Lubbock USA SPICE Spring Inv
Lublin POL 2nd GM
Lund SWE ch-SWE JSM
Lund SWE ch-SWE Mastarelit
Lund SWE ch-SWE Mastarklassen
Lund SWE ch-SWE Veterans
Lund SWE ch-SWE
Lviv UKR Vasylyshyn Memorial GM
Lviv UKR Vasylyshyn Memorial IM
Lviv UKR Vasylyshyn Memorial WGM
Maastricht NED Limburg Open
Madrid ESP I Memorial Oliver Gonzalez
Mainz GER GRENKE Rapid WCh
Malaga ESP XIII Open
Malakoff FRA 9th Open
Malmo SWE 18th Sigeman & Co
Manhattan USA 14-board simul
Manila PHI 1st Campomanes Memorial Cup Open
Manila PHI 6th Prospero A Pichay Cup
Marianske Lazne CZE Czech Coal Match
Marianske Lazne CZE GMA
Marianske Lazne CZE IMB1
Marianske Lazne CZE IMB2
Marianske Lazne CZE IMB3
Marianske Lazne CZE Open C
Marrakesh MAR 1st Open
Marseille FRA 3rd Marseille Open
Marseille FRA TOP 16 GpA
Martuni ARM Lake Sevan GM
Mashhad IRI 18th Fajr Open
Medellin COL Easter Open
Medias ROU 4th Kings Tournament
Mesa USA Copper State Int A
Mesa USA Copper State Int B
Metz FRA XXVIII Open A
Mexico City MEX Ajedrez UNAM KO
Mexico City MEX III Iberoamerican A
Mexico City MEX III Iberoamerican B
Mexico City MEX III Iberoamerican C
Mexico City MEX III Iberoamerican D
Mexico City MEX III Iberoamerican KO 3rd-4th
Mexico City MEX III Iberoamerican KO
Mexico City MEX UNAM Selected Simul
Michalovce SVK TCh-SVK Extraliga 2010-11
Milan ITA 31st Crespi Memorial
Minsk BLR 76th ch-BLR
Minsk BLR Open
Miskolc HUN Rapid Match
Mislata ESP 44th Magistral
Modra SVK TCh-SVK Extraliga 2010-11
Mondariz ESP IX Gema Open
Montcada i Reixac ESP XVIII Open
Monterrey MEX LVI Abierto Mexicano
Montevideo URU LXXX ch-URU
Montreal CAN COQ Inv
Montreal CAN Montreal Open
Moscow RUS 59th ch-RUS w
Moscow RUS 60th ch-RUS w Playoff
Moscow RUS 60th ch-RUS w
Moscow RUS 62nd ch-RUS
Moscow RUS 63rd ch-RUS Playoff
Moscow RUS 63rd ch-RUS
Moscow RUS 9th Aeroflot Open A
Moscow RUS ch-Moscow Final
Moscow RUS ch-Moscow KO
Moscow RUS ch-RSSU
Moscow RUS Moscow TCh-Student Final
Moscow RUS Moscow Teams
Moscow RUS Open A
Moscow RUS Open C Women
Moscow RUS Tal Memorial
Moscow RUS VI World Blitz
Moscow RUS WCh w Blitz Final
Moscow RUS WCh w Blitz Quarter-Final
Moscow RUS WCh w Blitz Semi-Final
Muelheim GER Bundesliga 2009-10
Muenchen GER Bundesliga 2009-10
Mukachevo UKR Match
Mulhouse FRA TOP 16 GpB
Mumbai IND 3rd Mayor's Cup
Munich GER OIS
Munich GER Schachbundesliga 2010-11
Nagykanizsa HUN ch-HUN w
Nalchik RUS FIDE GP w
Nancy FRA GMA
Nancy FRA Masters B
Nanjing CHN 3rd Pearl Spring
Narayanganj BAN 31st ch-BAN w
Narayanganj BAN Six Seasons WIM
Netherlands NED TCh-NED 2009-10
Netherlands NED TCh-NED Meesterklasse 2010-11
Netherlands NED TCh-NED
Nettetal GER Sparkassen Open
New Delhi IND 48th ch-IND
New Delhi IND 8th Parsvnath Open
New York USA RAW World Chess Challenge
Newport Pagnell ENG 4NCL Individual Rapid
Newport Pagnell ENG 4NCL Team Rapid
Nice FRA 19th Amber Blindfold
Nice FRA 19th Amber Rapid
Ningbo CHN 6th TCh-CHN
Ningbo CHN 7th CHN-RUS Rapid
Ningbo CHN 7th CHN-RUS w Rapid
Ningbo CHN 7th CHN-RUS w
Ningbo CHN 7th CHN-RUS
Ningbo City CHN TCh-CHN
Nis SRB Rapid Match
Nova Gorica SLO 15th HIT Open A
Nova Gorica SLO 15th HIT Open B
Novy Bor CZE Open
Nuremberg GER 7th LGA Premium Cup
Oberwart AUT Open A
Obrenovac SRB XXIII Belgrade Trophy
Odessa UKR 4th ACP World Rapid Cup
Odessa UKR 6th Geller Memorial Open A
Odessa UKR ACP Rapid Qualifier
Odessa UKR OGASA Geller-85 Clock Simul
Odessa UKR Podgaets Memorial
Ognjanovo BUL 1st Stilyan Strugov Mem
Old Ship Hotel, Brighton, Eng e2e4 Brighton Congress Open
Olomouc CZE GM1 Valoz Cup
Olomouc CZE GM2 Prima Pack Cup
Olomouc CZE GM3 Proclient Cup
Olomouc CZE IM1 Winsoft Company Cup
Olomouc CZE IM2 Ceska pojistovna Cup
Olomouc CZE IM3 Ave-Kontakt Cup
Olomouc CZE Open
Olomouc CZE Seniors Open
Olongapo City PHI 9th Asian Continental w
Olongapo City PHI 9th Asian Continental
Oslo NOR BNBank Final KO 3rd-4th
Oslo NOR BNBank Final KO
Oslo NOR BNBank Gp1
Oslo NOR BNBank Gp2
Oslo NOR Sveins Minneturnering
Oslo NOR TCh-NOR Attack-serien 2010-11
Ostrava CZE ch-CZE
Paderborn GER Schachtuerken-Cup A
Paks HUN 8th Gyorgy Marx GM
Paks HUN 8th Gyorgy Marx WGM
Paleochora GRE 3rd Open
Pamplona ESP IV AD San Juan GM
Pamplona ESP IV AD San Juan Open
Pamplona ESP XIX Magistral
Pancevo SRB ch-SRB w
Paracin SRB 3rd Open
Pardubice CZE 21st Czech GM Open
Pardubice CZE 21st Czech Rapid Open
Paris FRA ch-Paris Int
Parramatta AUS Sydney Int Open
Parsippany USA US Amateur Team-ch East
Peristeri GRE 38th TCh-GRE DivA
Philadelphia USA National Chess Congress
Philadelphia USA Philadelphia Open
Ploiesti ROU CONPET Cup 2010
Plovdiv BUL 15th European Club Cup Women
Plovdiv BUL 26th European Club Cup
Plovdiv BUL Georgi Tringov Mem
Plzen CZE 2nd Pilsen Open
Poikovsky RUS 11th Karpov
Polanica Zdroj POL 46th Akiba Rubinstein Open A
Poltava UKR ch-UKR w
Porto Carras GRE 5th Summer Cup
Porto Carras GRE WY Boys-U10
Porto Carras GRE WY Boys-U12
Porto Carras GRE WY Boys-U14
Porto Carras GRE WY Boys-U16
Porto Carras GRE WY Boys-U18
Porto Carras GRE WY Boys-U8
Porto Carras GRE WY Girls-U10
Porto Carras GRE WY Girls-U12
Porto Carras GRE WY Girls-U14
Porto Carras GRE WY Girls-U16
Porto Carras GRE WY Girls-U18
Porto Carras GRE WY Girls-U8
Porto San Giorgio ITA 1st Fermo Festival
Poti GEO 5th Nana Aleksandria Cup
Prague CZE Cez Trophy
Prague CZE Czech Coal Match
Prague CZE Open
Pula CRO 24th Open
Reggio Emilia ITA 52nd It
Reggio Emilia ITA 53rd Masters
Rekjavik ISL TCh-ISL 2009-10
Remagen GER Bundesliga 2009-10
Rethymno GRE 2nd Open
Reykjavik ISL Reykjavik Open
Richardson USA 7th UTD GM
Rijeka CRO 11th EICC Men Playoff
Rijeka CRO 11th EICC Men
Rijeka CRO 11th EICC Playoff Medals
Rijeka CRO 11th EICC Women Medals
Rijeka CRO 11th EICC Women Qualifier
Rijeka CRO 11th EICC Women
Rijeka CRO 4th Mediterranean Open
Rio de Janeiro BRA Brazil Open
Rio de Janeiro BRA ch-CXG IRT JC Ferreira
Rio de Janeiro BRA CXG vs ANG Match
Roosendaal NED PK NBSB
Sabadell ESP 3rd Open
Sabadell ESP ch-CAT
Sabadell ESP I Tancat w
Sabadell ESP Tancat Magistral
Saint Louis USA ch-USA Playoff
Saint Louis USA ch-USA Quads
Saint Louis USA ch-USA
Saint Paul USA 3rd Inv FIDE MN
San Jose CRC ch-CRC
Sant Marti ESP XII Open
Santiago CHI ch-CHI
Santo Domingo DOM AES Dominicana
Santos BRA 7th Marques Prol
Santos BRA 9th Mario Covas Jr
Sanya City CHN Match
Sanya City CHN Rapid Match
Sao Paulo BRA IFPX Categoria A
Sarajevo BIH 40th Bosna Open
Schwarzach AUT 25th Open
Senden GER Muensterland Open
Senta SRB XIV Battle Of Senta
Sestao ESP TCh-ESP CECLUB Honor
Seville ESP XXXV Open
Shanghai CHN Shanghai Masters Playoff
Shanghai CHN Shanghai Masters
Shanghai CHN TCh-CHN
Shenzhan CHN TCh-CHN
Sibenik CRO TCh-CRO Gp1A
Sibenik CRO TCh-CRO Gp1B
Sibenik CRO TCh-CRO Women
Siena ITA 70th ch-ITA
Sitges ESP XXXVI Open
Skanderborg DEN GM
Skopje MKD Open ch-Skopje
Sofia BUL 1st MGU Open
Sofia BUL 2nd MGU Open
Sofia BUL 2nd Milko Bobotsov Mem
Sofia BUL 3rd MGU Open
Sofia BUL 4th MGU Open
Sofia BUL 5th MGU Open
Sofia BUL BUL CSKA Semifinal
Sofia BUL ch-BUL U20 Girls
Sofia BUL ch-BUL U20
Sofia BUL MGU-10 Open
Sofia BUL MGU-11 Open
Sofia BUL MGU-12 Open
Sofia BUL MGU-13 Open
Sofia BUL MGU-14 Open
Sofia BUL MGU-6 Open
Sofia BUL MGU-7 Open
Sofia BUL MGU-8 Open
Sofia BUL MGU-9 Open
Sofia BUL Venka & Antonia Ivanova Mem
Sofia BUL WCh
Solingen GER Bundesliga 2009-10
Solingen GER Karnevalsopen
Solingen GER Schachbundesliga 2010-11
South Padre Island USA Pan-American Intercollegiate
Split CRO XV MIC
St Louis USA ch-USA Junior Playoff
St Louis USA ch-USA Junior
St Louis USA ch-USA w
St Petersburg RUS 83rd ch-StP
St Petersburg RUS ch-RUS Higher League w
St Petersburg RUS Chigorin Mem Classic Open
St Veit SUI 29th Jacques Lemans Open
Stara Pazova SRB GM
Staufer GER 22nd Open
Stillwater USA 2nd OCF Thanksgiving Open
Stillwater USA Jerry Hanken Winter FIDE Open
Stillwater USA NAO
Stockholm SWE 39th Rilton Cup
Stockholm SWE Open
Stockholm SWE Rilton Cup 2010-11
Struga MKD TCh-MKD
Struga MKD XIX ch-Macedonia Open
Stuttgart GER Open ch-State
Subotica Spartak IM
Subotica SRB Spartak GM
Sunningdale ENG 4NCL 2009-10
Sunningdale ENG e2e4 Open
Sunny Beach BUL 9th Georgiev-Kesarovski Mem
Sweden SWE TCh-SWE Elitserien 2010-11
Switzerland SUI TCh-SUI 2010
Switzerland SUI TCh-SUI NatLigaA
Sydney AUS ch-AUS
Szentgotthard HUN Gotth' Art Cup GM
Szentgotthard HUN Gotth' Art Cup IM
Szombathely HUN GM
Szombathely HUN II Genset Cup
Szombathely HUN IM
Szombathely HUN Open
Tagaytay City PHI ch-PHI w
Tagaytay City PHI ch-PHI
Tashkent UZB 4th G. Agzamov Mem
Tatranske Zruby CZE Tatry Open
Tbilisi GEO 69th ch-GEO
Tbilisi GEO Maia Chiburdanidze Cup
Tbilisi GEO Municipality Cup
Tegel GER Bundesliga 2009-10
Teplice CZE Open
Teteven BUL 25th Open
Thessaloniki GRE Open
Toronto CAN 64th Open ch-Ontario
Toronto CAN Canadian Open
Toronto CAN ch-CAN Junior
Toronto CAN Scarborough CC Shirov simul
Torre Blanca ARG 1st Grafica Yael
Torredembarra ESP XII Open
Travemuender GER 26th Open
Treforest WLS 7th South Wales Int
Trier GER Bundesliga 2009-10
Trier GER Schachbundesliga 2010-11
Trieste ITA 12th Open
Tromso NOR Arctic Chess Challenge
Turin ITA Scheveningen
Ulaanbaatar MGL 5th FIDE GP w
Uxbridge ENG e2e4 Autumn Challengers D
Uxbridge ENG e2e4 Autumn Challengers E
Uxbridge ENG e2e4 Autumn Challengers F
Uxbridge ENG e2e4 Autumn Masters A
Uxbridge ENG e2e4 Autumn Masters B
Uxbridge ENG e2e4 Autumn Women
Uxbridge ENG Uxbridge Int Alekhine
Uxbridge ENG Uxbridge Int Fischer
Uxbridge ENG Uxbridge Int Morphy
Uxbridge ENG Uxbridge Int Petrosian
Uxbridge ENG Uxbridge Int Tal
Uxbridge ENG Uxbridge Open
Vandoeuvre FRA TOP 16 GpA
Varna BUL 4th Open
Vaujany FRA 1st Open
Vecindario ESP 4th Open
Venice ITA 16th Venetian Chess Autumn
Vienna AUT ch-AUT w
Vienna AUT ch-AUT
Vila Nova de Gaia POR Tch-POR 1st Div Final
Vila Nova de Gaia POR Tch-POR 1st Div GpA
Villa Ballester ARG LX Abto de Verano
Villa Martelli ARG 56th Aniv ITT
Villa Martelli ARG Bicentenario GM
Villa Martelli ARG XIV Republica
Villafranca ESP 4th Ruy Lopez Masters
Vilnius LTU Open LTU Rapid Final
Vilnius LTU Open LTU Rapid
Vlissingen NED 14th HZ Open
Voronezh RUS 14th FIDE Open
Voronezh RUS 14th Master Open
Vrahati GRE 60th ch-GRE
Vratsa BUL Open ch-BUL w
Vraz CZE Match
Vrnjacka Banja SRB TCh-SRB 1st League
Vrsac SRB 16th Bora Kostic Memorial
Warsaw POL 29th European Blitz
Warsaw POL ch-POL
Warsaw POL European Rapid Championship Playoff 3rd-4th
Warsaw POL European Rapid Championship Playoff
Warsaw POL European Rapid Championship
Warsaw POL Najdorf Mem Open A
Warsaw POL STG Matches
Wattenscheid GER Schachbundesliga 2010-11
Weiz AUT 9th Open
Wheeling USA 14th Chicago Open
Wijk aan Zee NED Corus A
Wijk aan Zee NED Corus B
Wijk aan Zee NED Corus C
Wijk aan Zee NED Cultural Village
Winterthur SUI Winterthurer Schachwoche
Wolvega NED 3rd Remco Heite GM
Wolvega NED 3rd Remco Heite Rapid Open
Woolaroc USA Phillips 66 FIDE Classic
Wroclaw POL 5th Open
Wroclaw POL Match
Wroclaw POL Rapid Match
Xinghua CHN ch-CHN w
Xinghua CHN ch-CHN
Yerevan ARM 70th ch-ARM
Yerevan ARM Pan-Armenian Olym
Zadar CRO 17th Open A
Zagreb CRO ch-CRO Playoff
Zagreb CRO Zagreb Open GpA
Zalakaros HUN XXIX Open A
Zaragoza ESP III St.Casablanca Open
Zaragoza ESP IV Stadium Casablanca Open
Zdar nad Sazavou CZE Highlands Open
Zhovkva UKR Royal Residence Cup
Zuerich SUI 11th WUCC Men
Zuerich SUI 11th WUCC Women
Zuerich SUI 34th Christmas Master Open
Zurich SUI Christamas Open Masters